karta ICE

Karta I.C.E czyli In Case of Emergency

Karta I.C.E czyli In Case of Emergency, tłumaczone na Polski to po prostu „W Nagłym Wypadku”, została stworzona dzięki inicjatywie ratowników medycznych. W swojej codziennej pracy, czyli podczas czynności ratowniczych, brakowało im możliwości szybkiego skontaktowania się z bliskimi osób poszkodowanych. Takiej możliwości nie mieli także lekarze czy policjanci, co wobec szeregu czynności ratujących życie czy wyjaśniających przebieg zdarzenia, jest kluczowe.

Dzięki informacjom kontaktowym do osób najbliższych, zapisanych na karcie I.C.E., można powiadomić ich o zdarzeniu oraz, co równie ważne, uzyskać informacje o chorobach przewlekłych poszkodowanego, o alergiach czy innych istotnych faktach.  Uzyskane w ten sposób informacje pomagają przyspieszyć procedury medyczne, ale też stają się one bardziej skuteczne. Bardzo często o uratowaniu życia lub zdrowia osoby poszkodowanej decydują minuty.

Informacje od osób najbliższych o stanie zdrowia poszkodowanego są bezcenne zwłaszcza wówczas, gdy poszkodowany stracił przytomność, albo nie ma z nim kontaktu i nie potrafi podać swoich danych. Albo jest zagubionym, małym dzieckiem.

Wiedza o grupie krwi, alergiach czy chorobach przewlekłych pomaga ratownikom udzielić pomocy, a w szpitalu przyspiesza postawienie diagnozy czy wybór terapii.

Karta ICE
Karta I.C.E. lub ICE w telefonie

Karta I.C.E. lub ICE w telefonie, albo i jedno, i drugie. Możesz stworzyć sobie dwie linie ochrony, gdy telefon nie będzie działać (brak zasięgu, wyczerpana bateria, zmoczenie sprzętu), będziesz miał kartę papierową. Dlatego:

  • w książce adresowej telefonu komórkowego – jako kontakt „ICE” wpisz numer telefonu wybranej osoby. Najlepiej, jeśli takich osób jest kilka. Oznacz je hasłami „ICE1”, „ICE2” itd. Dobrze, jeśli przynajmniej jedna z tych osób ma zawsze włączony telefon.

Czy wiesz, że wykonanie połączenia pod numery telefonów zapisanych w Twojej książce adresowej jako ICE jest możliwe bez konieczności odblokowywania telefonu. Tak to działa. Dlatego ratownik medyczny, który znajdzie przy Tobie telefon z zapisanymi numerami ICE bez problemu nawiąże z nimi połączenie.

  • Na Karcie I.C.E. wpisz dane kontaktowe najbliższych Ci osób. Uzupełnij tę kartę o informacje na temat swojej grupy krwi, alergii, chorób przewlekłych czy przyjmowanych na stałe leków. Karta I.C.E. jest wielkości dowodu osobistego, noś ją cały czas przy sobie.

Czy wiesz, że Karta I.C.E., w porównaniu z telefonem, ma wiele zalet? Zawsze zadziała, jest lekka, ma niewielki rozmiar i można ją uzyskać w łatwy sposób.

Dla kogo Karta I.C.E.?Karta ICE

Karta I.C.E. jest przeznaczona dla każdego z nas. Nie ważne czy myślisz teraz o sobie, starszych rodzicach, o swoim przedszkolaku czy dziecku na kolonii. Karta I.C.E. powinna się znaleźć przy każdej z tych osób i być z nią zawsze.

Z tą myślą w Fundacji Gotowi.org powstała Karta I.C.E., dla Ciebie i Twoich bliskich.

W zakładce Publikacje udostępniamy do pobrania, całkowicie za darmo, wiele pomocnych i praktycznych kart i list. Znajdziesz tam: Medyczną Kartę Informacyjną, Listę kontrolną przygotowania domu w języku polskim i angielskim, listę awaryjnego wyposażenia samochodu, plan awaryjnej komunikacji i plan awaryjnej ewakuacji do samodzielnego wypełnienia.

Od teraz wśród tych materiałów znajduje się także Karta I.C.E. Pobierz, wydrukuj, uzupełnij dla siebie i swoich bliskich, i noście przy sobie.

Mamy też drugą opcję Karty I.C.E. – wydrukowaną przez nas na sztywnym papierze, swoim wyglądem przypominającą kartę kredytową lub karty eleganckich sklepów. Taka karta to koszt 8 złotych plus koszt przesyłki. Możesz zamówić kontaktując się z nami tu: fundacja@gotowi.org.

Kiedy Karta I.C.E. będzie w użyciu?

Karta I.C.E. będzie w użyciu przede wszystkim podczas nagłej, nieprzewidzianej sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu lub życiu, ale nie tylko.

  • Jeśli na przykład idziecie z dziećmi na dużą imprezę plenerową, dobrze jest przywiesić na szyi każdego dziecka tasiemkę lub smyczkę z Kartą I.C.E. Jeśli się odłączycie, zapisane na karcie dane pozwolą szybciej was połączyć.
  • Jeżeli wysłaliście dziecko na obóz, wcześniej wyposażając je w Kartę I.C.E., to opiekun grupy w każdej chwili, gdy okaże się to konieczne, będzie mógł się z wami skontaktować telefonicznie.
  • Jeśli Twoi rodzice to starsi ludzie, chorzy na cukrzycę, to zapewne wiesz, że ta choroba w pewnych okolicznościach może doprowadzić do utraty przytomności, albo spowodować, że chory będzie się zachowywał jak osoba pod wpływem alkoholu. Jasna informacja, zapisana na Karcie I.C.E., pozwoli przechodniom zareagować we właściwy sposób i wezwać pomoc.

Warto być przygotowanym na różne sytuacje awaryjne. Bądźmy Gotowi!

Zapisz się na newsletter

Translate