Pandemia
Pandemia to epidemia choroby zakaźnej w różnych środowiskach, na dużym obszarze – różnych kontynentach w tym samym czasie. Cechuje ją niska śmiertelność zarażonych osób, wysoka zaraźliwość, długi okres zaraźliwości, w tym zaraźliwość w okresie bezobjawowego przebiegu choroby, brak naturalnej odporności populacji.
Przed
- Przechowuj w domu minimum dwutygodniowe zapasy wody i jedzenia.
- Dokup maseczki przeciwpyłowe/chirurgiczne/ochronne, płyny dezynfekcyjne, szare mydło.
- Okresowo sprawdzaj regularnie zażywane leki na receptę, aby zapewnić ich odpowiednią ilość w domu.
- Miej pod ręką wszelkie leki, w tym środki przeciwbólowe, leki na żołądek, leki na kaszel i przeziębienie, płyny z elektrolitami i witaminy.
- Uzyskaj kopie dokumentacji medycznej od lekarzy, szpitali, aptek i innych źródeł i przechowuj je do osobistego użytku.
- Porozmawiaj z członkami rodziny i bliskimi o tym, jak należy postępować w razie zachorowania.
Podczas
Ogranicz rozprzestrzenianie się zarazków i zapobiegaj infekcjom
- Unikaj ludzi i nawet najmniejszych skupisk ludzkich.
- Jeśli masz wyznaczony cel ewakuacji poza miastem, udaj się tam – najlepiej będzie przetrwać epidemię poza miastem, gdzie nie ma dużych skupisk ludzkich.
- Jeśli przebywałeś w rejonie zarażonym epidemią, przejdź kwarantannę w domu przez co najmniej 14 dni, chyba że zalecono inaczej.
- Kiedy jesteś chory, trzymaj się z daleka od innych, aby uchronić ich przed zachorowaniem i nie rozprzestrzeniać wirusów.
- Zakrywaj usta i nos chusteczką podczas kaszlu lub kichania, a następnie wyrzuć chusteczkę i umyj ręce.
- Bardzo często myj ręce, osuszaj ręcznikiem, nie korzystaj z elektrycznych suszarek do rąk.
- Ręce dezynfekuj płynami.
- Umytymi rękoma nie dotykaj klamek, poręczy, kranów w toaletach publicznych.
- Unikaj dotykania oczu, nosa lub ust.
- Ćwicz inne dobre nawyki zdrowotne. Dbaj o odpowiednio długi sen, bądź aktywny fizycznie, radź sobie ze stresem, pij dużo płynów i jedz pożywne jedzenie.
Po
- Dobrze wywietrz mieszkanie.
- Upierz pościel w temperaturze 90 stopni Celsjusza, a poduszki i kołdry w słoneczny dzień dobrze przewietrz lub także upierz.
- Upierz całą odzież, której używałeś w ostatnim czasie, wyczyść dobrze buty, też podeszwy.
Dobrze wiedzieć
Rodzaje półmasek filtrujących
Służby sanitarne i lekarze informują, że maseczki nie stanowią skutecznej ochrony przed wirusami lub bakteriami przenoszonymi w powietrzu, ale mogą pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Eksperci zalecają noszenie masek przez osoby zakażone, badane pod kątem zakażenia i przez wszystkich tych, którzy mają kontakt z osobami chorymi.
Półmaski filtrujące dzielą się na 3 klasy pod względem stopnia szczelności maski (przylegania do twarzy), poziomu ochrony filtra, dopuszczalnego czasu używania. Trzy klasy masek są oznaczone symbolami: FFP1, FFP2, FFP3. Poszczególne litery i cyfry są informacją na temat następujących parametrów użytkowych:
- FF — część twarzowa maski,
- P1, P2, P3 — poziom ochrony filtra, przy czym cyfra 3 oznacza klasę najwyższą,
- NR — półmaska przeznaczona do jednorazowego użytku,
- R — półmaska przeznaczona do wielorazowego użytku,
- D — półmaska przeznaczona do pracy w zapylonym pomieszczeniu (pozytywnie przeszła badania na zatkanie pyłem dolomitowym).
Odpowiednio poziom ochrony filtra przekłada się na skuteczność filtracji. Dla P1 wynosi ona około 80%, dla P2 około 94%, natomiast dla P3 około 99%.
Jak używać maski?
- Przed założeniem maski należy dokładnie umyć ręce środkiem dezynfekującym — co najmniej wodą z mydłem.
- Zakładając maskę należy starannie zasłonić usta i nos i przymocować maskę w taki sposób, by szczeliny między twarzą, a maską były minimalne.
- Należy unikać dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem maska zostanie dotknięta, należy koniecznie umyć ręce środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem.
- Bezwzględnie należy wymienić maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna.
- Bezwzględnie nie można używać ponownie maski ochronnej, która jest jednorazowego użytku.
- Aby zdjąć maskę, należy uchwycić ją od tyłu za mocowanie — nie wolno dotykać przedniej powierzchni maski — i zdjąć ją. Następnie maskę należy wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci.
- Kolejnym krokiem jest dokładne umycie rąk środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem.
Należy pamiętać, aby usuwać maskę po każdorazowym bezpośrednim kontakcie z chorym i za każdym razem używać nowej.