Przeczytaj o nas
Kim jesteśmy?
Fundacja Gotowi.org powstała w 2019 roku w wyniku starań i z pasji Agnieszki Kordalewskiej, obecnej Prezes Fundacji, tworząc formalne ramy działań prowadzonych od 2014 roku. Jesteśmy organizacją non-profit. Kampanię GOTOWI.ORG realizujemy ze środków własnych lub uzyskanych od osób trzecich na ten cel.
Już w 2015 roku Agnieszka Kordalewska stworzyła Kurs Informacji Konkretnej (KIK) – rozwijany obecnie w Fundacji Gotowi.org program edukacyjny z zakresu przygotowania na niebezpieczeństwa. W tym samym roku Agnieszka Kordalewska współtworzyła z Andrzejem Mellerem dokument dla FOCUS.TV na temat przygotowania na sytuacje awaryjne pt. „Przetrwać koniec świata”. Autorzy książki „Preppersi - przygotowani do przetrwania”, W. Chełchowski i A. Czuba, opisali Jej przygotowania w jednym z rozdziałów. Przez ostatnich 5 lat Agnieszka Kordalewska szerzyła w wywiadach prasowych i telewizyjnych ideę bycia przygotowanym na wszelkie zagrożenia.
Obecnie Fundacja Gotowi.org skupia doświadczonych specjalistów w wielu dziedzinach, będących jednocześnie pasjonatami przygotowywania się na trudne czasy. Naszą misją jest podzielenie się swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniami potrzebnymi do przetrwania zagrożeń. Dlatego zrodziła się w nas idea, aby zorganizować kampanię GOTOWI.ORG i każdemu przekazać informacje o tym, w jaki sposób może się przygotować na sytuacje kryzysowe i pomimo trudności przetrwać. Swoimi działaniami chcemy zmieniać świat na lepszy.
Ludzie Fundacji
Agnieszka Kordalewska - Prezes Zarządu Fundacji
Ekspert w zakresie zarządzania finansami. Po 36 latach w biznesie, po zarządzaniu w grupach kapitałowych, zasiadania w zarządach czy radach nadzorczych, zostawiła to wszystko, będąc praktycznie u szczytu. Podjęła tę niełatwą decyzję odpowiedzialnie, żeby w życiu zrobić jeszcze coś dobrego dla społeczeństwa. Była pierwszą w Polsce kobietą - preppersem. Dziś, w pracy na rzecz Fundacji, łączy swoją wieloletnią pasję z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Siłę i energię czerpie z podróży, zwłaszcza po dalekiej Norwegii.
ppłk Tomasz Radecki – Członek Zarządu Fundacji
Ekspert w zakresie bezpieczeństwa, ponad 24 lata pracy w służbach specjalnych. Z-ca Dyrektora Biura Kolegium ds. Służb Specjalnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2007-2008, wykładowca UKSW w Warszawie. Miłośnik literatury faktu z pogranicza szpiegostwa, sensacji i kryminału, pasjonat podróży i żeglowania, kibic siatkówki, początkujący golfista. Uwielbia rozpieszczać Mursi - ukochaną suczkę rasy Yorkshire terrier.
Pani mgr Ewa Błaszczyk – Członek Rady Fundacji
Wieloletni nauczyciel dyplomowany, dyrektor jednej z warszawskich szkół licealnych przez kilka kadencji, kilkukrotnie odznaczana przez Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia na rzecz edukacji. Przez całe życie jest oddana pracy z dziećmi i młodzieżą, uczniów pani profesor można spotkać dosłownie wszędzie. W Fundacji sprawuje merytoryczny nadzór nad działalnością edukacyjną.
Magdalena Kordalewska – CFO
Magister stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii Stanów Zjednoczonych. Pasjonuje się fotografią, jest laureatką kilku konkursów fotograficznych. Od 6 lat zgłębia sztukę przetrwania katastrof i zagrożeń. W Fundacji, z racji wykonywanego zawodu, odpowiada za finanse, a z racji na zainteresowania – za kompozycję przekazów medialnych i materiałów drukowanych.
Ewa Górecka – Szefowa Biura Fundacji
Ekspert ds. zasobów ludzkich z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy w HR. Posiada szerokie zdolności interpersonalne, jest osobą bardzo pracowitą, skrupulatną i dokładną. Dlatego w Fundacji pełni rolę szefowej biura i koordynuje współpracę z placówkami dydaktycznymi.
Cel kampanii
Celem kampanii jest przekazanie każdemu mieszkańcowi naszego kraju informacji o tym, w jaki sposób może się przygotować na katastrofy i zagrożenia i pomimo trudności – bezpiecznie przetrwać. Kampania Gotowi.org jest pierwszym i jedynym takim projektem w Polsce.
Bądźmy GOTOWI,
nie dajmy się!
Na początku 2020 roku uruchomiliśmy całkowicie bezpłatny i jedyny Portal Informacyjny o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi. W ten sposób zrealizowaliśmy pierwszy etap kampanii.
W kolejnych etapach będziemy między innymi realizować filmy i gry edukacyjne. Wydamy poradniki, książeczki dla dzieci i dorosłych. Będziemy prowadzić kursy dla biznesu, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych. Z programem przygotowań na katastrofy i zagrożenia chcemy iść do szkół podstawowych, średnich i uczelni.
W przygotowaniu materiałów do Portalu korzystaliśmy z wiedzy i doświadczeń własnych oraz posiłkowaliśmy się materiałami następujących instytucji lub osób:
- Federal Emergency Management Agency (FEMA)
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Państwowa Straż Pożarna
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB)
- Jarosław Słoma „Żyję i działam bezpiecznie”
- Ochotnicza Straż Pożarna Zakliczyn (OSP Zakliczyn)
- Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
- Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy
- Fundacji Gotowi.org - materiały własne
Media o nas
Rok 2021 - Styczeń
W gazecie internetowej pt. Zdrowie po 50-tce, na podstawie artykułu naszej Fundacji, ukazał się artykuł o przygotowaniu się na pobyt w szpitalu. Bardzo się cieszymy, że tak szerokim echem w całej Polsce, odbił się nasz mini-poradnik. Szkoda tylko, że okoliczności sprawiają, iż temat jest ciągle aktualny.
Rok 2020 - Grudzień
Mija pierwszy rok od ustanowienia Fundacji Gotowi.org. Miłym, rocznicowym akcentem, jest dla nas obszerny wywiad, który ukazał się na łamach gazety Dziennik Zachodni. Miłej Lektury!
Rok 2020 - Listopad
W dniu 4 listopada 2020 roku, w mediach społecznościowych na Facebook, opublikowaliśmy artykuł o przygotowaniu się na wypadek nagłego pobytu w szpitalu. Nasz krótki poradnik spotkał się z ogromnym odezewem - tylko w ciągu pierwszych 48 godzin od publikacji ponad 100 tysiecy osób przeczytało ten wpis. Z każdym dniem osób czytających przybywa. Zachęciło to nas do kontynuowania publikacji Poradnika i dzielenia się sprawdzonymi metodami przygotowań na inne, nieplanowane sytuacje awaryjne.
Temat bardzo szybko podchwyciły media ogólnopolskie i lokalne. Wielu dziennikarzy uznało, że także ich czytelnicy powinni być przygotowani na niespodziewany pobyt w szpitalu. Artykuły o naszej Fundacji i przygotowanym poradniku ukazały się w:
https://dziennikzachodni.pl, https://www.se.pl, https://polskatimes.pl, https://nowiny24.pl, https://kielce.tvp.pl, https://www.tuolawa.pl, https://lowicz.naszemiasto.pl, https://stronakobiet.pl, https://www.poradnikzdrowie.pl, https://expressilustrowany.pl, https://www.hellozdrowie.pl, https://m.niedziela.pl
Ogromny odzew społeczny pokazał, że na taki poradnik czekało wiele osób. Dlatego na stronie na Facebook publikujemy kolejne, krókie poradniki, a w przygotowaniu jest już wersja książkowa.
Rok 2020 - Październik
W Programie Pierwszym Polskiego Radia, w każdy piątek o godzinie 17.10, jest emitowana audycja "Bezpieczna Jedynka". 10 paździenika 2020 roku gościem audycji była Prezes Fundacji, Pani Agnieszka Kordalewska, i opowiadała o naszej kampanii. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem.
Rok 2020 - Wrzesień
Tym razem największy, polskojęzyczny portal informacyjny #Onet zamieścił informacje o podjętych przez naszą fundację działaniach w związku z XXX Międzynarodowym Dniem Ograniczania Skutków Katastrof #DRRDay. Polecamy:
Rok 2020 – Maj
W związku z ogólnoświatową pandemią bardzo dużo osób dostrzegło sens przygotowań. A o nas, preppersach, tworzone są filmy i reportaże. W TVN Agnieszka Kordalewska miała okazję zaprezentować Fundację i ten portal informacyjny.
W roku 2017 autorzy książki zwrócili się do Agnieszki Kordalewskiej z prośbą o pomoc w opisaniu przygotowywania się kobiet w Polsce na katastrofy. Odpowiedź znajdziecie w rozdziale 11 tej publikacji.
Rok 2016 – wywiady prasowe
W roku 2016 Agnieszka Kordalewska, udzieliła wielu wywiadów prasowych, opowiadając co nosi na co dzień w damskiej torebce i dlaczego robi półroczne zapasy, szerząc w ten sposób idee bycia przygotowanym.
Grudzień 2015 – Pytanie na Śniadanie
Reportaż prowadzony przez Kaję Mielczarek z udziałem Agnieszki Kordalewskiej i Jej Rodziny na temat przygotowania domu i domowników na klęski, katastrofy i zagrożenia, emitowany 31 grudnia 2015 roku w Telewizji Polskiej „Pytanie na śniadanie”.
Listopad 2015 – emisja odcinkowych programów dokumentalnych w FOKUS.tv
Zapowiedź serii programów dokumentalnych przygotowanych dla telewizji FOKUS.tv na temat przygotowań na wypadek katastrof czy zagrożeń. Agnieszka Kordalewska została zaproszona przez Andrzeja Mellera do udziału w jednym z odcinków, pokazała wówczas jak ona i jej najbliżsi przygotowują się na sytuacje awaryjne.
Lipiec 2015 – Pierwszy Konwent Preppers
Dla uczestników Konwentu, preppersów oraz chętnych warszawiaków, przygotowujemy i prowadzimy Kurs Informacji Konkretnej „Domowy Zestaw”. Jest to pierwsze publiczne zaprezentowanie programu Kursu.
Czerwiec 2015 – Powstaje autorski program Kursu Informacji Konkretnej
Agnieszka Kordalewska rozpoczyna swoją misję budzenia świadomości wśród znajomych i rodziny o potrzebie bycia przygotowanym na sytuacje awaryjne. Zaprasza do wspólnego działania inne osoby. Tworzony jest autorski program kursu. Obok programu drukowane są pierwsze MANUAL ze wskazaniami jak postępować, żeby przeżyć zagrożenia.
Czerwiec 2014 – pierwsze przygotowania
W czerwcu 2014 roku Agnieszka Kordalewska, zainspirowana rozmowami ze starszymi członkami Rodziny, wywołanymi sytuacją na Ukrainie i aneksją Krymu, rozpoczyna swoje przygotowania. Tworzy pierwsze zapasy, czyta literaturę amerykańską i buduje swój pierwszy plecak ewakuacyjny, zaczyna nosić w torebce EDC. W międzyczasie dowiaduje się, że jest tzw. Preppersem.