Zaangażuj się

Na portalu informacyjnym GOTOWI.ORG udostępniamy całą aktualną wiedzę, zalecenia rządowe i wskazania praktyczne, które pomogą Ci w przygotowaniu się na katastrofy czy po prostu sytuacje awaryjne. W sekcji Aktualności publikujemy sporo eksperckich porad - zapisz się na Newsletter, żeby mieć wszystko pod ręką. Powiedz o naszych działaniach w Rodzinie i wśród Znajomych - niech Twoi bliscy też mają możliwość przygotowanie siebie, domu czy samochodu na możliwe zagrożenia.

Bądźmy gotowi na najgorsze, nigdy nie tracąc nadziei na lepsze jutro!

Zapisz się na nasz Newsletter - zapewnij sobie komfort i bezpieczeństwo.

Rozwijaj swoje umiejętności

  • Warsztaty Gotowości

Zapraszamy Cię do podnoszenia swoich umiejętności praktycznych na Warsztatach Gotowości. Realizujemy je w szkołach, w firmach i w przestrzeni miejskiej. Katastrofy mogą zdarzyć się w każdym czasie i wszędzie, to jest oczywiste. Nie mamy na to  żadnego wpływu, ale możemy być na nie gotowi. W trakcie Warsztatów Gotowosci dowiesz się jak przygotować dom, wodę, żywność, dokumenty i pieniądze. Dowiesz się, dlaczego jest Ci niezbędny plecak awaryjny, a także jak opracować rodzinny plan awaryjny.

  •  Wzywanie i udzielanie pomocy

Pamiętaj, że do momentu przybycia profesjonalnej Pomocy to Ty jesteś pomocą. Podstawowa wiedza w tym zakresie może uratować ludzkie życie i jest naszym prawnym obowiązkiem. Ćwiczeń i treningów nigdy dość, jesteś tym lepszy, im więcej razy powtórzyłeś daną czynność, to jasne. W sytuacji ekstremalnej nie będzie czasu na myślenie, będzie stres i konieczność natychmiastowego podjęcia akcji ratunkowej. Zachowania takie należy ciągle ćwiczyć i doskonalić. Zrób to z nami na Warsztatach Gotowości.

  •  Szkolenie Strzeleckie

Nasze otoczenie geopolityczne ulega silnym zmianom. Niezależnie od wyznawanych poglądów, mentalnie bądź przygotowany na scenariusz, w którym będziesz musiał użyć broni.  Czy potrafisz bezpiecznie posługiwać się bronią? Czy będziesz potrafił obronić swoich najbliższych? Szkolenie z obsługi broni oraz ze strzelania zaplanuj co najmniej raz lub dwa razy w roku. Z doświadczenia wiemy, że ćwiczenia w ruchu, nie tylko statyczne strzelanie do celu, dają bardzo dobre rezultaty. Zwróć też uwagę, aby w trakcie szkolenia używać różnych rodzajów broni. W czasie działań o charakterze zbrojnym nie wiadomo, jaka broń będzie akurat dostępna.

Poznaj swoje sąsiedztwo

  • Poznaj sąsiada

Niezależnie od tego, jakie masz dotychczasowe doświadczenia z sąsiadami, zgodzisz się z pewnością ze stwierdzeniem, że lepiej mieć w nich przyjaciół niż wrogów. Spróbuj się bliżej poznać i zaprzyjaźnić z członkami swojej społeczności. Możesz zaprosić sąsiadów na grilla i podzielić się z nimi pomysłami na temat przygotowań do katastrof i zagrożeń. Jeśli okażą się być otwarci i życzliwi, zorganizujcie się w grupę sąsiedzką i od czasu do czasu spotykajcie się, aby dzielić się pomysłami i umiejętnościami. Im więcej podobnie myślących ludzi możesz zebrać wokół siebie, tym lepiej.

  • Współdziałanie

Jest wiele powodów, dla których warto współdziałać z innymi. Jednym z ważniejszych jest fakt, że w grupie nauczysz się o wiele więcej niż będąc sam. Dowiesz się, jakich umiejętności nie mają inni, a kiedy nadejdzie zagrożenie, działając wspólnie, będziecie w stanie rozłożyć między siebie ciężar ryzyka i obowiązków. Nie będziesz musiał się obawiać, że głodny sąsiad, nie gromadzący zapasów, wtargnie do twojego domu i pozbawi Cię wszystkiego, co zgromadziłeś, żeby nakarmić rodzinę. Przy tym grożąc Ci okaleczeniem lub śmiercią. Innym ważnym powodem jest to, że będąc przyjacielskim, zaczniesz budować zaufanie, które przekłada się na wzajemne obserwowanie swoich domów i reagowanie na pojawiające się niebezpieczeństwa, ot choćby na złodziei próbujących ukraść Twój dobytek.

Zaangażuj się w lokalne stowarzyszenia

  • Aktywność

Zgłaszaj się na ochotnika i bierz udział w szkoleniach wspierających działania w zakresie katastrof i gotowości w swojej społeczności. Jeśli na przykład straż pożarna przeprowadza szkolenia z ewakuacji budynku, w którym pracujesz, to chętnie uczestnicz w tych ćwiczeniach. Jeśli gmina, na terenie której mieszkasz, organizuje działania w zakresie obrony cywilnej ludności, zgłoś się. Jeśli w Twojej Parafii prowadzone są kursy pierwszej pomocy, weź w nich udział.

  • Lokalne stowarzyszenia, kluby osiedlowe

Wokół Ciebie jest wiele miejsc, gdzie możesz dołączyć, budując rzeczywiste relacje z mieszkańcami Twojej okolicy. I to bez względu na to, czy mieszkasz w małym miasteczku, na wsi, czy w dużym mieście. Wszędzie znajdziesz miejsca, gdzie będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania, ale też promować idee bycia przygotowanym za zagrożenia. Im więcej osób dołączy i zacznie się przygotowywać, tym bardziej będziesz czuł się bezpieczny w środowisku, w którym na co dzień żyjesz i pracujesz.

Zadbaj o swoich uczniów i pracowników

  • Nauczyciele

Jeśli jesteś nauczycielem, to opowiedz uczniom o kampanii GOTOWI.ORG. Przeprowadź jedną godzinę lekcyjną traktująca o zmianach klimatycznych, ich skutkach oraz o tym, że na to wszystko można i trzeba być przygotowanym. Na naszych stronach są dostępne materiały z Międzynarodowego Dnia Ograniczania Skutków Katastrof - skorzystaj z nich, pokaż Uczniom filmy, porozmawiajcie jak można być przygotowanym na powódź, trąbę powietrzną czy huraganowy wiatr. Zaproś nas do Waszej szkoły i wspólnie zorganizujmy Warsztaty Gotowości - praktyczne zadania, podnoszące umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

  • Pracodawcy

Spotkajmy się na Warsztatch Gotowości - zajęciach praktycznych poprzedzonych aktywną prelekcją. W rezultacie Twoi pracownicy będą bardziej pewni siebie, jeśli zdarzy im się katastrofa czy po prostu sytuacja awaryjna. Przetrwają to niezależnie czy w tym czasie będą w pracy, w drodze do pracy czy w domu. Nie stracisz swoich pracowników, a w dodatku Twoje zaangażowanie w ich bezpieczeństwo przełoży się na bezpiczeństwo Twojej firmy. Otrzymasz też wartość dodaną - Twoi pracownicy zatroszczą się o Ciebie, bo dobro wraca!

Promuj dobre działania

  • Dlaczego?

Przygotowywanie się i bycie przygotowanym musi stać się jednym z ważniejszych zadań dla ludzi żyjących w XXI wieku. Powody są jasne.

Żyjemy w niepewnym świecie, z niestabilną gospodarką globalną, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, z zagrożeniami cyberatakami, a także z atakami wojskowymi czy terrorystycznymi. Do tego dochodzi silne uzależnienie gospodarek krajowych od produktów ropopochodnych, duża koncentracja światowej produkcji w Chinach, wszechobecna korupcja i widoczny na każdym kroku interwencjonizm państwowy.

Widać wyraźnie, że mamy powody do niepokoju.

  • Co robić?

Przygotować siebie i swoją rodzinę na te sytuacje awaryjne, które według Ciebie mogą Wam się przytrafić tu, gdzie żyjecie oraz tam, gdzie jedziecie na wakacje.

Jak już będziecie przygotowani, to zaproście znajomych i sąsiadów, żeby włączyli się czyniąc własne przygtowania.

Bądźmy gotowi, nie dajmy się!

Translate