Śnieżyce i ekstremalne zimno
Zimowe burze śnieżne zwiększają ryzyko wypadków samochodowych, hipotermii, odmrożenia, zatrucia tlenkiem węgla i zawałów serca spowodowanych nadmiernym wysiłkiem. Burze śnieżne przynoszą często ekstremalne zimno, marznący deszcz, śnieg, lód i silny wiatr. Trwają zwykle od kilku godzin do nawet kilku dni. W tym czasie zostaje sparaliżowana komunikacja, mogą nastąpić przerwy w dostawie energii elektrycznej, gazu i ciepłej wody. Skutki ciężkiej zimowej pogody są najbardziej dotkliwe dla osób starszych, chorych i małych dzieci.
Przed
- Poznaj ryzyko wystąpienia burzy śnieżnej w Twojej okolicy. Ekstremalna zimowa pogoda może spowodować braki prądu, gazu, wody, ciepła, jedzenia i różnych usług na długi czas.
- Przygotuj swój dom na chłodne warunki izolując i uszczelniając wszystkie otwory. Dowiedz się, jak zapobiegać zamarzaniu rur. Zainstaluj i przetestuj czujniki dymu i czujniki tlenku węgla. Miej zapasowe baterie. Przeprowadzaj regularne kontrole kominiarskie.
- Zwracaj uwagę na raporty pogodowe i ostrzeżenia o mrozie i burzach śnieżnych.
- Zbierz zapasy na wypadek, gdybyś musiał zostać w domu przez kilka dni bez prądu. Pamiętaj o specyficznych potrzebach każdej osoby, w tym o lekach. Nie zapomnij o potrzebach zwierząt domowych.
- Zapewnij w domu awaryjne zasilanie.
- Miej zawsze łatwo dostępny swój plecak awaryjny z zawartością, która pozwoli przetrwać minimum 3 dni bez dostaw z zewnątrz.
- Samochód wyposaż w kable rozruchowe i latarkę. Tankuj paliwo zawsze, gdy masz pół zbiornika paliwa.
- Poznaj objawy i podstawowe metody leczenia odmrożeń i hipotermii.
Podczas
- Pozostań w pomieszczeniu i ubierz się ciepło. Sprawdź, czy w domu są zamknięte wszystkie okna i drzwi.
- W czasie dużych opadów śniegu staraj się unikać autostrad. Jeżeli utkniesz w samochodzie, pozostań w środku.
- Ogranicz czas przebywania na zewnątrz. Jeśli musisz wyjść, załóż kilka warstw ciepłej odzieży. Uważaj na pierwsze oznaki odmrożenia i hipotermii.
- Zabezpiecz się przed zatruciem tlenkiem węgla. Używaj generatorów prądotwórczych tylko na zewnątrz i z dala od okien. Nigdy nie ogrzewaj domu kuchenką gazową lub piekarnikiem.
- Zmniejsz ryzyko zawału serca. Unikaj nadmiernego wysiłku podczas odśnieżania.
- Obserwuj pierwsze oznaki odmrożenia i hipotermii i natychmiast ogrzej organizm.
- Zainteresuj się swoimi sąsiadami. Osoby starsze i małe dzieci są bardziej narażone na ekstremalne zimno.
- Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Zwróć uwagę na zwisające sople lodu i zwały śniegu na dachach budynków.
- Staraj się korzystać z komunikacji publicznej.
- Unikaj dalszych podróży, jeśli jednak musisz to zrobić:
- Przygotuj samochód do podróży,
- Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach pogodowych,
- Powiadom najbliższych dokąd zmierzasz i jaką trasą,
- Podróżuj w ciągu dnia i, jeśli to możliwe, nie sam,
- Zabierz ze sobą dobrze wyposażony plecak ewakuacyjny.
- Jeśli utknąłeś w drodze:
- Pozostań w samochodzie. Nie szukaj pomocy samodzielnie, chyba że pomoc jest w zasięgu wzroku.
- Oznacz swój samochód tak, aby był widoczny dla ratowników – na przykład jaskrawą tkaniną na antenie lub migającym światełkiem „czołówki”.
- Nie pozostawiaj włączonych świateł, żeby nie rozładować akumulatora.
- Sprawdź, czy rura wydechowa jest wolna od śniegu.
- Okryj się kocem lub śpiworem.
- Uruchamiaj co pewien czas silnik, żeby dogrzać wnętrze.
- Dla utrzymania ciepła pasażerowie powinni siedzieć jak najbliżej siebie.
- Wykonuj co pewien czas proste ćwiczenia ruchowe: klaskaj w dłonie, ruszaj kończynami, zmieniaj pozycję ciała w celu utrzymania prawidłowego krążenia krwi.
- Unikaj nadmiernego wysiłku – odgarnianie śniegu czy pchanie auta w trudnych warunkach może spowodować poważne dolegliwości zdrowotne.
- Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, śpijcie na zmianę.
- Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
Po
- GROŹNA HIPOTERMIA (Hipotermia to niezwykle niska temperatura ciała. Temperatura ciała poniżej 28 stopni stanowi nagły przypadek i może doprowadzić do zgonu)
- Objawy: dreszcze, wyczerpanie, zimne kończyny górne i dolne, osłabienie ramion i nóg, dezorientacja, utrata pamięci, niewyraźna mowa i senność.
- Działania: Idź do ciepłego pokoju lub schroniska. Najpierw ogrzej środek ciała – klatkę piersiową, szyję, głowę i pachwinę. Utrzymuj poszkodowanego w stanie suchym. Owiń go dokładnie ciepłymi kocami, łącznie z głową i szyją.
- ODMROŻENIA (Odmrożenie powoduje utratę czucia i zmianę koloru wokół twarzy, palców rąk i stóp)
- Objawy: drętwienie, skóra biała lub szaro-żółta, jędrna lub woskowa.
- Działania: Idź do ciepłego pokoju. Mocz kończyny w letniej wodzie i w miarę upływu czasu dolewaj coraz cieplejszej wody. Użyj ciepła ciała do ogrzania. Nie masuj ani nie używaj podkładki grzewczej (koca czy poduszki elektrycznej).