Jesteśmy spragnieni nie tylko kontaktów z ludźmi, ale zmiany otoczenia, choć na chwilę. Sprawdzamy, w których krajach sytuacja pandemiczna jest opanowana i gdzie już teraz można polecieć na urlop, najlepiej bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski.
Kryteria wyboru celu podróży zostały zamknięte w magiczny krąg uwarunkowań pandemicznych. Nasza potrzeba wyjazdu często jest tak silna, że wydaje się, jakbyśmy zupełnie ignorowali inne zagrożenia, które są, istnieją i wcale nie zniknęły wraz z pojawieniem się pandemii. Jak chociażby zagrożenie atakami terrorystycznymi.
Teneryfa
Dlatego proponujemy podwójną weryfikację przedwyjazdową, żeby uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami i problemami. Nikt tego nie chce, zwłaszcza na wakacjach.
Pierwsza weryfikacja to oczywiście pandemiczna. Rządowe informacje dla podróżujących znajdują się tutaj: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Na tej stronie, po wybraniu interesującego nas kraju podróży znajdziemy w pierwszej kolejności szczegółowe informacje rządu wybranego kraju o zasadach podróżowania i przekraczania granicy w czasie pandemii. Te informacje podane są w czerwonych ramkach. Idźmy jednak dalej i dokonajmy dalszej weryfikacji celu naszej podróży. Tuż pod tematami związanymi z pandemią podawane są informacje o zagrożeniu terrorystycznym, ogólnym poziomie bezpieczeństwa, a także przekazywane są specjalne ostrzeżenia dla podróżujących. Dobrze jest wiedzieć, co one dokładnie oznaczają, i tak:
- Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.
- Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. Definicja podróży koniecznej sprowadza się do wyjazdu w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – z tej kategorii wyłączone są cele turystyczne. Ostateczna decyzja należy zawsze do Ciebie.
- MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.
Mateusz Bielech, Prezes Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego ,,Pro Securitas” (https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Naukowe-Bezpiecze%C5%84stwa-Wewn%C4%99trznego-Pro-Securitas-105661530840506/?ref=page_internal) działającego przy WSPiA w Rzeszowie (http://wspia.eu ), dokonał krótkiej analizy jednego z najpotężniejszych zagrożeń w krajach, do których do tej pory najchętniej udawaliśmy się na wakacje:
„Kraje, które Polacy najchętniej odwiedzali w czasie wakacji w 2019 i 2018 roku (wybrałem celowo te lata, ponieważ w roku 2020, przez pandemię, wyniki badań są niejednoznaczne):
Według danych z Polskiej Izby Turystyki (http://www.pit.org.pl) dowiadujemy się, że Polacy jako swój cel wyjazdów wybierają kraje, w których występuje zagrożenie terrorystyczne, o którym informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chodzi o następujące kraje:
- Turcja
- Egipt
- Tunezja
- Włochy
- Hiszpania
Egipt
W pozostałych państwach widocznych na wykresie naszych najczęstszych wyborów wakacyjnych, co do których MSZ nie ostrzega przed atakami terrorystycznymi, albo co do których nie został ogłoszony stopień zagrożenia terrorystycznego, także trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ zagrożenie atakami terrorystycznymi jest możliwe.
Planując wakacje w Tunezji, Egipcie czy w Turcji, korzystajcie z usług sprawdzonego biura podróży, które ma doskonale rozpoznaną aktualną sytuację bezpieczeństwa w danym kraju oraz w krajach tranzytowych. Kolejnym ważnym elementem bezpiecznych wakacji jest wybieranie popularnych miejsc turystycznych, rezygnacja z samotnych wypraw czy atrakcji organizowanych przez miejscowych. Powinno się unikać wyjazdów w głąb krajów i miejsc uznawanych powszechnie za niebezpieczne.
Jadąc do Włoch czy Hiszpanii powinniśmy szczególnie uważać na lotniskach, a także w czasie masowych imprez i w miejscach o szczególnym znaczeniu, jak na przykład ambasady, budynki administracji rządowej lub kultu religijnego. Dobrze jest zachować ostrożność nawet wówczas, gdy sami nie bierzemy udziału w wydarzeniach, a jedynie przebywamy w pobliżu tych miejsc.”
Jednak przede wszystkim, bez względu na wybór wakacyjnego raju na ziemi, powinniśmy zachować ostrożność i zwykły, zdrowy rozsądek. Obserwujmy zachowania osób wokół nas, analizujmy słowa, zwracajmy uwagę na nietypowe zdarzenia czy przedmioty i bądźmy czujni. Bez tego, pozornie niegroźna sytuacja może się zamienić w prawdziwy dramat.
Bądźcie gotowi, nie dajcie się! Także na urlopie. Udanych wakacji!
Malediwy