WarsztatyGotowosci

Urzędnik też Człowiek!

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zorganizowaliśmy Warsztaty Gotowości.

Warsztaty Gotowości dla takiego audytorium były sporym wyzwaniem. Mieliśmy przez sobą kartografów, medyków i ludzi wielu innych specjalności, doskonale wyedukowanych.

Ale bycie przygotowanym na zagrożenia nie dzieli ludzi na żadne kategorie. Liczy się to, czy wiesz co zrobić, jak się zachować, gdy nadejdzie zagrożenie. Liczą się umiejętności, a nie wiedza, choć jedno drugiego nie wyklucza. Urzędnicy bardzo chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zadaniach, aktywnie włączali się w ćwiczenia, poszerzając swoje kompetencje i ucząc się nowych.

Warsztaty Gotowości

Wybór miejsca szkolenia był cudowny, za co dziękujemy osobom odpowiedzialnym po stronie urzędu za te sprawy. Znaleźliśmy się w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Coś niebywałego – musicie tam pojechać, koniecznie! Warsztaty rozpoczęliśmy przy cudownej pogodzie,  dlatego zamiast siedzieć przed monitorami spotkaliśmy się na ławkach w parku. To tam powiedzieliśmy, jaki jest cel warsztatów. Potem był tradycyjny podział na grupy i zaczęliśmy szkolenie. Nie było łatwo zdyscyplinować 60 urzędników, żeby grupowo zmieniali kolejne bazy i planowo realizowali program warsztatów. Ale ponieważ jesteśmy gotowi, więc wspólnie poradziliśmy sobie reagując ad hoc na zmiany sytuacji,  kończąc warsztaty wręczeniem Certyfikatu Gotowości dla Urzędu Marszałkowskiego.

Podsumowanie

Byliśmy szczerze zaskoczeni, że część osób już pewne kroki w zakresie przygotowań czynić zaczęła. Widać to było na przykład w tym, co noszą ze sobą na co dzień, na wszelki wypadek. Albo, że niezależnie od naszych warsztatów chętnie szkolą się w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym. Dla nich warsztaty miały charakter porządkujący i dużym stopniu uzupełniały ich wiedzę. Druga część osób sprawiała wrażenie, jakoby po raz pierwszy usłyszała, że warto wziąć życie we własne ręce i zacząć czynić przygotowania. Te osoby mają sporą pracę do wykonania, ale już wiedzą co magą zrobić i jak zacząć. Dowiedzieli się, że na portalu gotowi.org jest kompendium informacji w tym zakresie, z którego mogą czerpać, żeby się przygotować.

WarsztatyGotowości
PlecakAwaryjny

Zapisz się na newsletter

Translate