A dokładniej: razem dla ukraińskich dzieci i matek, którzy w wyniku działań zbrojnych wywołanych przez Rosję, byli zmuszeni uciekać ze swoich domów i znaleźli schronienie w Polsce.
To dla nich UNICEF i Miasto stołeczne Warszawa stworzyli Centrum Edukacji i Rozwoju. Miejsce w centrum Warszawy, gdzie różne fundacje i stowarzyszenia, wyłonione w wyniku konkursów, realizowały programy edukacyjne i rozwojowe. Była nauka języka polskiego, spotkania z psychologami, edukacja szkolna i pozaszkolna, w tym także zajęcia z bezpieczeństwa, gry, zabawy, zwiedzanie Warszawy. Dni były wypełnione wspaniałymi zajęciami po brzegi, od rana do późnych godzin popołudniowych. Były także zajęcia z bezpieczeństwa, samoobrony i sprawności fizycznej.
Warsztaty Gotowości – Be Ready z Fundacją Gotowi.org
Od lipca do grudnia 2023 dla chętnych dla ukraińskich dzieci, młodzieży i ich mam zrealizowaliśmy ponad 50 godzin zajęć z bezpieczeństwa. Zajęcia były bezpłatne, miały charakter otwarty, wystarczyło zarejestrować się w Centrum Edukacji i Rozwoju. Warsztaty prowadziliśmy w każdą środę, a dodatkowo 4 października i 9 grudnia zorganizowaliśmy Dni Bezpieczeństwa.
Cotygodniowe zajęcia z bezpieczeństwa przerodziły się w zajęcia z samoobrony. A to dlatego, że w miesiącach wakacyjnych mamy były w pracy, a na zajęcia przychodziły dzieci, te starsze i młodsze. Były spragnione ruchu, wybiegania się i współzawodnictwa, co im po prostu daliśmy. I tak już zostało do końca, choć od czasu do czasu dorośli pojawiali się na zajęciach, a ich frekwencja dopisała szczególnie podczas Dni Bezpieczeństwa.
W każdą środę ćwiczyliśmy sprawność fizyczną oraz elementy obrony głosem, uwolnień i bloków. Uczyliśmy jak poradzić sobie na ulicy, w bloku, w windzie czy w taksówce wobec osoby agresywnej, atakującej nas. Uczyliśmy jak używać głosu do obrony i wzywania pomocy. Pokazywaliśmy, że można się uwolnić z mocnego uścisku nawet ogromnego napastnika i jak to zrobić.
Te zajęcia pokazały, że sprawność fizyczna dzieci, młodzieży ale i dorosłych jest bardzo słaba. Proste przysiady, skłony czy kilkakrotne powtórzenie czynności sprawiało uczestnikom ogromny kłopot. A przecież, żeby uciec z pożaru, podczas powodzi czy z obszaru innego zagrożenia musimy być sprawni fizycznie. Nikt nie będzie narażał własnego zdrowia i życia, bo ktoś inny nie daje rady biec i potyka się o własne nogi. Każdy jest odpowiedzialny za siebie. Bycie sprawnym fizycznie to wręcz nasz obowiązek, tak jak pomaganie innym wobec zagrożenia. I takie wartości staraliśmy się przekazać uczestnikom zajęć.
I choć zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby młodych odciągnąć od komputerów, to jednak sporo z nich wybierało komputer niźli ćwiczenia z trenerem. Dla tych, którzy wybrali nasze zajęcia zawsze mieliśmy przygotowany pyszny catering. W porze letniej mieliśmy świeżutkie owoce i warzywa, wprost od rolników. W porze jesienno-zimowej były to kuchnie świata. Do tego zawsze podawaliśmy zdrowe napoje, a wszystko w naczyniach wielokrotnego użytku.
Dzień Bezpieczeństwa
Dwukrotnie podczas tego półrocza zorganizowaliśmy Dzień Bezpieczeństwa. Podczas zajęć, które trwały raz 4 godziny a raz 8 godzin, przeprowadziliśmy warsztaty z: ratownikami medycznymi, strażakami i ekspertami bezpieczeństwa. Uczestnicy dowiedzieli się jak sprawić, aby dom był miejscem bezpiecznym do życia – otrzymali ulotki informacyjne ze spisem najpotrzebniejszych domowych zapasów i domowego wyposażenia (w jęz. Ukraińskim). Zostali przeszkoleni z użycia domowych gaśnic, mogli zobaczyć jak gasić dużą butlę z gazem, jak gasić olej na patelni, jak używać koca gaśniczego. Chętne dzieci mogły przymierzyć strój strażacki, a strażacy pokazywali różne akcesoria, których używają do gaszenia pożarów. Zajęcia z ratownikami medycznymi to zawsze wielka niewiadoma – tym razem także ratownicy przygotowali dla dzieci zaaranżowaną sytuację awaryjną. I wobec tej sytuacji uczyli jak sprawdzić czy człowiek żyje, jak wezwać pomoc, jak pomocy udzielać. Uczestnicy mogli ćwiczyć na fantomach dorosłego człowieka oraz dziecka. Przekonali się, że defiblirator AED to nie jest coś strasznego, a wręcz przeciwnie – że to jest świetna pomoc wobec NZK, i uczyli się ratować człowieka przy użyciu AED. Pokazaliśmy uczestnikom profesjonalny Plecak Awaryjny i Podręczny Zestaw Awaryjny. Opowiedzieliśmy do czego można użyć Plecaka Awaryjnego w Polsce, że warto Plecak Awaryjny wozić w samochodzie.
Uczestnicy dowiedzieli się, że na zagrożenia i sytuacje awaryjne można się przygotować. Podczas Warsztatów Gotowości – Be Ready wraz z nami zrobili swój pierwszy krok, a kolejny zrobią już sami. Wiedzą jak się do tego zabrać. Nie będę także się bali ratować życie, po prostu to zrobią.
Podczas Dni Bezpieczeństwa każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe nagrody, związane oczywiście z bezpieczeństwem. Były to odblaskowe taśmy na ręce, torbę czy plecak. Były tabletki do uzdatniania wody, składane butelki silikonowe na czystą wodę i gwizdki awaryjne. Łącznie przekazaliśmy 91 nagród o łącznej wartości prawie 2600 złotych.
Najwytrwalsi uczestnicy
Wśród uczestników, których stan liczebny i osobowy zmieniał się na każdych zajęciach, 3 chłopców było obecnych na każdych zajęciach. Byli to Maks, Mark oraz Rustan.
Przykładali się do ćwiczeń, byli ambitni i naprawdę chętni do podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Na zakończenie cyklu zajęć, w ostatnim dniu naszych spotkań, ci chłopcy otrzymali od nas specjalne nagrody, pamiątkowe certyfikaty oraz voucher na 1 miesiąc darmowych zajęć z Teakwondoo (zajęcia 2 x w tygodniu, blisko CEIR). Chłopcy bardzo żałowali, że to już koniec. Bardzo chcieliby dalej móc ćwiczyć i rozwijać się.
Podziękowania
Dziękujemy serdecznie UNICEF, miasto stołeczne Warszawa, Centrum Edukacji i Rozwoju za zaufanie i powierzenie nam realizacji tego zadania. Widzimy ogromną potrzebę realizacji zajęć podnoszących sprawność fizyczną. Nasi instruktorzy są gotowi do ich realizacji w 2024 roku, oczywiście tylko w Centrum Edukacji i Rozwoju, razem z UNICEF i Miastem Stołecznym Warszawa.