W dniu 13 października 2020 roku, po raz pierwszy w historii, wśród uczniów polskich szkół, zorganizowaliśmy ten Dzień. W związku z ograniczeniami wynikającymi z utrzymującego się stanu epidemiologicznego nie mogliśmy fizycznie być w szkołach. Znaleźliśmy rozwiązanie i przygotowaliśmy 20 minutową prezentację, traktującą o zmianach klimatycznych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. O ich skutkach w postaci co raz częstszych i co raz bardziej gwałtownych katastrofach naturalnych.
Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy szkoły z całej Polski, a w tym zapraszaniu pomagały nam kuratoria oświaty z Gdańska, Katowic, Opola i Krakowa, a także różne, inne urzędy.
Nasze wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Piaseczyńskiego. Duże wsparcie okazało nam Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Redukcji Ryzyka Zagrożeń. Otrzymaliśmy zgodę na użycie materiałów multimedialnych od WWF oraz GreenPeace.
O wydarzeniu mówiono też w mediach – w Onet oraz w Polskim Radio, a także w mediach społecznościowych.
Wszystkie nasze starania dały wspaniały rezultat. W realizacji tego wydarzenia wzięło udział kilka tysięcy szkół z całej Polski. Na prośbę wielu nauczycieli i pedagogów dostęp do materiałów został przedłużony do końca października. A nawet jeszcze po tej dacie, link do filmu oraz inne materaiły, wysyłaliśmy do nauczycieli, na ich indywidualne prośby.
Na zakończenie filmu uczniowie byli proszeni o wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej. Na zadane pytania związane z tematyką prezentacji uzyskaliśmy kilka tysięcy odpowiedzi. Wynika z nich, że poruszane przez nas sprawy nie są w szkołach omawiane, choć są bardzo potrzebne i uczniowie chcą poszerzać wiedzę w zakresie bycia przygotowanymi na zagrożenia i katastrofy. Dlatego aktualnie tworzymy program dla uczniów, który odpowiada na te potrzeby i poszukujemy partnera, z którym moglibyśmy go razem zrealizować i wdrożyć.
Organizacja XXX Międzynarodowego Dnia Ograniczania Skutków Katastrof dała jeszcze jeden, wymierny efekt. Otóż w znaczący sposób wzrosło zainteresowanie naszym portalem www.gotowi.org. Od października, codziennie odnotowujemy kilkaset czy kilka tysięcy unikalnych odsłon stron portalu. A ponad 20% użytkowników powraca, żeby dalej czytać zawarte w nim treści.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wielkiego sukcesu. Przede wszystkim osobom, które dały swój czas, umiejętności, pracę i zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia.
I Wam, drodzy Nauczyciele, Pedagodzy i Uczniowie, że chcieliście się zaangażować i być z nami! Wasza odpowiedzialna odpowiedź na nasze zaproszenie potwierdza, że redukcja ryzyka zagrożeń poprzez bycie na nie przygotowanym jest w dzisiejszych czasach kluczem do ograniczania skutków katastrof. Ale także i to, że działania naszej Fundacji są społecznie bardzo potrzebne i oczekiwane.