MSWIA ustawa o ochronie ludnosci cywilnej

Ustawa o ochronie ludności cywilnej

W ostatnim czasie w mediach sporo miejsca poświęca się tworzonej obecnie ustawie o ochronie ludności cywilnej. Jej brak sprawia między innymi braki planów ewakuacji miast, schronów czy dobrze wyposażonych magazynów obrony cywilnej. Poważnie wątpimy w sprawczość państwa wobec realnego zagrożenia. Dlatego cieszy nas ogromnie fakt, że jednym z pierwszych działań nowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji było rozpoczęcie prac nad tą ustawą. Podjęto konsultacje społeczne w tym zakresie, do których zostaliśmy zaproszeni, jako strona NGO. To także nas cieszy, bo wraz z innymi praktykami mamy szansę wnieść wiele cennych sugestii czy rekomendacji do tego dokumentu.

Nie czekając aż powstanie ustawa

Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że administracja rządowa czy samorządowa, w zakresie swoich powinności względem nas, obywateli, nie ma żadnych zapisów które sprawiłyby, że półki domowych spiżarni czy lodówek będą pełne. Radni, wójtowie czy prezydenci miast nie sprawią, że będziemy mieć nieograniczony dostęp do leków przyjmowanych na stałe czy swobodny dostęp do źródeł ogrzewania czy paliwa.

To, do czego są zobligowani podczas sytuacji kryzysowej, to ostrzeganie i przekazywanie komunikatów do ludności cywilnej, zabezpieczenie wody pitnej i odprowadzenia ścieków, przejezdności dróg, dostaw prądu, organizacji tymczasowych miejsc schronienia czy szpitali polowych. Jak widać nie ma tu mowy o zabezpieczeniu indywidualnych potrzeb Kowalskiego.

Na dobry początek

Dlatego chcąc w lepiej poradzić sobie wobec zagrożeń, dobrze jest zabezpieczyć swoje potrzeby i nie oglądać się na innych. Te potrzeby to:

  • Woda
  • Schronienie
  • Ciepło
  • Bezpieczeństwo
  • Zdrowie
  • Żywność

Atak cybernetyczny na wodociągi czy elektrownie, huraganowy wiatr, powódź natychmiastowa, pożar czy konflikt zbrojny to całkiem realne scenariusze zdarzeń, które w różnym stopniu nas dotykają. A wówczas, to co uważamy za oczywiste, nagle przestaje funkcjonować.

Na dobry początek  rekomendujemy zabezpieczyć swój dom i swoje codzienne potrzeby. W zakładce https://gotowi.org/publikacje/ znajdziecie kilka praktycznych list do pobrania. Każdą z nich dopasujcie do waszych indywidualnych potrzeb.

Następnie wyposażcie się w zestawy awaryjne: Podręczny Zestaw Awaryjny z przeznaczeniem do noszenia na co dzień, oraz w Plecak Awaryjny z przeznaczeniem do wożenia w samochodzie lub trzymania w domu w wiadomym i łatwo dostępnym miejscu.

Zapisz się na newsletter

Translate