Od niespełna roku mamy nowy, światowy sposób wzywania pomocy. Dotyczy on osób, które doświadczają przemocy domowej. Dowiedziono, że sytuacje katastroficzne, izolacja czy długotrwałe napięcie powodowane niepewnością i lękiem, mogą prowadzić do wzrostu przemocy domowej.
Kolejny lock down z powodu pandemii COVID-19 potęguje izolację społeczną, a ta nasila przemoc domową. Utrudnia także osobom zagrożonym znęcaniem się lub przemocą możliwość bezpiecznego zwrócenia się o pomoc.
Dlatego, w odpowiedzi tą bardzo trudną sytuację, Fundacja Gotowi.org włącza się w ogólnoświatową kampanię wymyśloną i rozpoczętą przez https://canadianwomen.org/ Canadian Women’s Foundation, która stworzyła ten prosty znak „Signal for Help”.
W tym geście chodzi o zaciśnięcie kciuka na otwartej dłoni.
Nadawanie sygnału
Gest ten, wykonywany jedną ręką, można użyć w czasie video-rozmowy, przez okno mieszkania, pokazać kurierowi w drzwiach, sąsiadowi w windzie czy na klatce schodowej, w czasie zakupów w sklepie, na stacji benzynowej – wszędzie tam, gdzie są inni ludzie, którzy ten znak odczytają.
„Signal for help” może pomóc osobie poszkodowanej po cichu pokazać, że potrzebuje pomocy i chce, aby ktoś taką pomoc dla niej sprowadził w bardzo bezpieczny sposób.
Jeśli widzisz sygnał „Signal for help”
- Dotrzyj do tej osoby
- Wysłuchaj jej
- Odpowiedz jej
Jeśli zobaczysz, że ktoś używa „Signal for Help”, skontaktuj się z tą osobą w bezpieczny sposób, aby dowiedzieć się, czego potrzebuje i co chce, abyś dla niej zrobił. Nigdy nie reaguj gwałtownie, zawsze bardzo dyskretnie, ponieważ zazwyczaj oprawca znajduje się w pobliżu.
Komunikacja z poszkodowanym
Oto kilka sposobów na bezpieczną komunikację z osobą w opresji:
- Zadzwoń do niej i zadawaj pytania, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Może to zmniejszyć ryzyko, jeśli ktoś słucha. Na przykład:
„Czy mam zadzwonić pod numer 112?”
„Czy mam poszukać kogoś, kto mógłby Ci pomóc i oddzwonić?”
2. Spróbuj użyć innej formy komunikacji z osobą poszkodowaną, np. komunikatory, email, social media i zadaj kilka generalnych pytań. Może to zmniejszyć ryzyko, jeśli ktoś obserwuje urządzenie lub konta tej osoby. Na przykład możesz zapytać:
“Jak się masz?”
„Jak mogę Ci pomóc?”
„Skontaktuj się ze mną, kiedy będziesz mógł”.
„Czy chcesz, żebym regularnie się z tobą kontaktował?”
„Jak inaczej mogę cię wspierać?”
Wezwanie pomocy dla poszkodowanego
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, bezzwłocznie zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.
Możesz także skorzystać z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu a 800-12-00-02 lub do lokalnych służb ratunkowych (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe).
Zobacz jak robią to inni: https://youtu.be/_5VQD58UroQ
Jeśli sprawca dowie się o sygnale
Ponieważ sygnał jest udostępniany i staje się znany opinii publicznej, istnieje ryzyko, że sprawca może się o nim dowiedzieć. Osoby w sytuacjach przemocy są często ściśle monitorowane przez osoby, które je krzywdzą i nie zawsze mogą czuć się na tyle bezpiecznie, aby użyć sygnału.
Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, którzy spotykają się z przemocą. Każdy ma własne, wyjątkowe okoliczności. „Signal for Help” jest tylko narzędziem, którego proponujemy używać, aby przekazać komuś na zewnątrz, że potrzebujemy pomocy.
Ważne jest, aby ludzie zwracali się o wsparcie, kiedy tego potrzebują. Powinni to robić w sposób, który jest dla nich najbezpieczniejszy.
Osoby, które ich wspierają i chcą im pomóc, powinny to robić bez osądzania i komentowania sytuacji bądź ludzi. Jedynie z miłością i dobrocią w sercu.
Bądź gotowy do niesienia pomocy potrzebującym! Już wiesz jak to zrobić.
Teraz podziel się z innymi, wyślij znajomym link do tego artykułu.