Jednym z najpoważniejszych skutków huraganu, powodzi, pożaru czy nawet suszy jest długotrwały brak prądu. Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby dostrzec konsekwencje takiej sytuacji. Jeśli zabraknie prądu, to:
- Nie zrobisz codziennych zakupów
- Nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu
- Nie zatankujesz samochodu
- Nie wykupisz leków w aptece
To tylko część skutków, ale jakże dla nas dotkliwych. Dlatego, aby jak najbezpieczniej przetrwać ten czas, rekomendujemy przygotowanie siebie i rodziny na możliwe przerwy w dostawie prądu, czyli:
- Domowe zapasy wody, żywności i leków.
- Gotówka, w różnych nominałach, na co najmniej 7 dni.
- Bak samochodu tankowany zawsze do pełna, tuż przed każdym powrotem do domu.
Ale jeśli Twój dom lub przedsiębiorstwo znajdują się poza obrębem dużego miasta i dysponujesz wolną przestrzenią to dobrym rozwiązaniem na niezależność energetyczną będzie „prąd z nieba”, czyli fotowoltaiczna platforma nadążna MSZ PV.
Czym jest fotowoltaiczna platforma nadążna MSZ PV?
Platforma nadążna MSZ PV to mobilny generator PV, który zapewnia dostawę darmowej energii elektrycznej szczególnie w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Co ważne może działać 24 h/dobę. Platforma jest mobilna, może być przemieszczana z użyciem np. zwykłego samochodu lub kampera, na dowolną odległość. Znakomicie sprawdziła się szczególnie w terenach pustynnych i górskich.
Jak działa fotowoltaiczna platforma nadążna MSZ PV?
W platformie nadążnej MSZ PV zastosowano unikalny system przesuwny, który w zaledwie 4 minuty automatycznie, ponad trzykrotnie, zwiększa aktywną powierzchnię paneli PV. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie gabarytów trakcyjnych urządzenia i sprawia, że spora platforma staje się mobilna. W zależności od potrzeb, montowanych jest nawet piętnaście szt. polikrystalicznych paneli PV, o mocach od kilku nawet do 15 kWp.
Ze względu na zmianę kąta nachylenia słońca w ciągu roku, platforma nadążna MSZ PV posiada system pozwalający na ustawianie paneli PV w zakresie 0-45°.
Platforma wyposażona jest w jednofazową przetwornicę prądu stałego, zapewniając uzyskanie prądu zmiennego 230V/ i/lub 110V (sinus) , regulator ładowania, a także zestaw akumulatorów, odpowiedni do mocy zainstalowanej PV. Chodzi o to, aby tak dobrać parametry akumulatorów, aby zestaw mógł zapewnić energię elektryczną również w porze nocnej, gdy nie świeci już słońce.
W czasie pokoju i w czasie zagrożenia
Biorąc pod uwagę sytuację zarówno w kraju jak i poza granicami, warto poczynić swoje przygotowania, aby bezpieczniej i pewniej przetrwać każdy kataklizm. Platforma nadążna MSZ PV wpisuje się w te działania, jako niezależne, mobilne i automatyczne źródło prądu, przydatne zarówno w czasie pokoju jak i w czasie zagrożenia.
Artykuł powstał we współpracy z panem mgr inż. Jackiem Habryło, ekspertem od systemów nadążnych MSZ PV. Jeśli chcielibyście popytać o rozwiązania dobre dla Was, pan Jacek bardzo chętnie odpowie na każde pytanie.