3 Lampy Naftowe

Pożar w domu od lampy naftowej lub agregatu? Tak, to bardzo prawdopodobne

Powszechne niepokoje społeczne związane z możliwym #blackout-em czyli brakiem prądu spowodowały, że ludność hurtowo ruszyła do sklepów i nabyła lampy naftowe, agregaty prądotwórcze i rozliczne źródła opałowe (drewno, pellet i co kto mógł). Wszystkie te przedmioty, używane zgodnie z instrukcją i rekomendacjami są bezpieczne i na pewno przydadzą się do zachowania ciepła czy prądu w sytuacji awaryjnej.

Co jednak się stanie, gdy źle podłączony agregat spowoduje zwarcie i pożar instalacji? Albo gdy lampa naftowa zwyczajnie przewróci się i da początek pożaru? Tak się może wydarzyć i nie ma co mówić, że nam raczej nie, bo jesteśmy ostrożni. A jeśli coś pójdzie nie tak?

Czy wiesz co zrobić gdy wybuchnie pożar?
  1. Niezwłocznie zaalarmuj wszystkie osoby znajdujące się w strefie zagrożenia, przy użyciu wszystkich dostępnych środków.
  2. Wezwij straż pożarną. Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób:
  3. Wybrać numer alarmowy (112 lub 998). Po zgłoszeniu się dyżurnego, należy spokojnie i wyraźnie podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu, adres obiektu, co się pali, na którym piętrze, czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
  4. Nie rozłączaj się pierwszy! Po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, ponieważ przyjmujący może zażądać potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie oraz dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.
  5. Rozpocznij gaszenie pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. Jeśli gaszenie pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym okaże się niemożliwe wyjdź na zewnątrz budynku lub zejdź na piętro poniżej palącego się pomieszczenia.
  6. Udziel pomocy osobom zagrożonym, rozpocznij ewakuację ludzi i mienia, jeśli to możliwe zabierzcie swoje plecaki awaryjne. Prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożaru należy kierować się rozwagą przy podejmowaniu decyzji. Nie wolno dopuścić do powstania paniki, która może ogarnąć ludzi będących w sytuacji zagrożenia. Osoby nie biorące udziału w akcji ratowniczej powinny opuścić strefę zagrożenia, kierując się do najbliższego wyjścia. Osoby ewakuowane muszą podporządkować się poleceniom ratowników i strażaków.
Co zrobić gdy wybuchnie pożar?

Nie należy bez potrzeby otwierać drzwi i okien, ponieważ dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybszy rozwój pożaru.

Jeżeli opuszczenie domu jest niemożliwe, zbierz domowników w jednym pomieszczeniu, najlepiej z oknem i telefonem. Uszczelnij drzwi pomieszczenia, w którym przebywasz, aby dym nie przedostawał się do środka. Jeżeli to możliwe – zasłoń usta mokrą tkaniną i zmocz ubranie. Można też owinąć się mokrą, grubą tkaniną z naturalnych materiałów.

To musisz wiedzieć

Gdy zapali się tłuszcz…

  • Nie zalewaj patelni wodą!
  • Wyłącz palnik, zachowując należyte bezpieczeństwo.
  • Nie dotykaj i nie przenoś patelni.
  • Użyj gaśnicy przeznaczonej do gaszenia olejów i tłuszczów.
  • Nie wolno używać proszkowej gaśnicy samochodowej!

Jeśli zapali się ubranie…

  • Zakryj twarz.
  • Zatrzymaj się! Nie biegaj wokół, pogorszy to tylko sytuację, ponieważ zwiększony przepływ powietrza powoduje szybsze rozprzestrzenianie się ognia.
  • Przetaczaj się po podłożu.
  • Zduś płomienie ciężkim materiałem, np. płaszczem, kocem lub kocem gaśniczym, jeśli znajduje się w zasięgu ręki, można także wykorzystać mokre ubrania z materiałów naturalnych (tworzywa sztuczne będą się topić i powodować dodatkowe obrażenia). 
  • Miejsca oparzone schładzaj czystą zimną wodą.
  • Wezwij pomoc medyczną.
  • Jeżeli odzież przylega bezpośrednio do poparzonego ciała – nie wolno jej zdejmować!
  • Do gaszenia płonącego człowieka używaj wyłącznie wody! Stosowanie chemicznych środków gaśniczych (środki pianotwórcze, proszki gaśnicze, dwutlenek węgla) spowoduje dodatkowe obrażenia. Doskonale w takim wypadku sprawdzi się gaśnica wodna-mgłowa.
Pamiętaj

Nikt nie zadba o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny lepiej niż Ty sam. Dlatego jeśli chcesz spać spokojnie, wprowadź bezpieczne nawyki w całym domu i wymagaj ich od każdego członka rodziny. Dodatkowo wyposaż Swój dom w gaśnice domowe i czujniki czadu i dymu. Czujniki będą stanowiły wczesne ostrzeżenie przed zagrożeniem, które będziesz mógł skutecznie zgasić w zarodku wspomnianą gaśnicą lub kocem gaśniczym.

Czytaj instrukcje obsługi i po prostu bądź ostrożny!

Zapisz się na newsletter

Translate