Ratownictwo Medyczne

FAST

Czy wiesz, że angielskie słowo FAST to także akronim słów powiązanych z udarem mózgu.

Poznaj, zapamiętaj i uratuj życie. Przekaż w rodzinie i znajomym,  daj sobie szanse na życie.

Udar – co to jest?

Potocznie określamy udarem uszkodzenie mózgu wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych w mózgu. Jeśli nie działają właściwie dochodzi do niedokrwienia lub krwawienia wewnętrznego w jakimś obszarze mózgu, a to prowadzi do uszkodzeń i zaburzenia czynności mózgu.
Mówiąc najprościej – naczynia krwionośne w mózgu nie działają tak jak powinny, więc mózg nie działa prawidłowo.

Udar to bardzo poważny stan zagrożenia życia, wymagający jak najszybszej specjalistycznej opieki. Najważniejsze, to nie zlekceważyć objawów udaru.

Jak rozpoznać objawy udaru?

Bardzo charakterystyczna jest asymetria ciała człowieka – coś dzieje się “po jednej stronie człowieka” inaczej niż po drugiej. Najbardziej charakterystyczne objawy udaru łatwo zapamiętać z pomocą akronimu FAST.

FAST
FAST

F – Face drooping – asymetria twarzy – opadanie kącika ust lub powieki, zaburzenia mimiki
A – Arm weakness – osłabienie kończyny górnej – niedowład lub całkowite porażenie, osłabienie
S – Speech difficulty – zaburzenia mowy – niewyraźna, bełkotliwa, spowolniała mowa
T – Time to call – telefon ratunkowy – jeśli występują powyższe objawy, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy i wezwać pomoc

Bardzo charakterystyczne nie oznacza, że są to jedyne objawy udaru. Ważne, aby nie lekceważyć również: nagłych zaburzeń widzenia, zaburzeń równowagi, zaburzeń czucia, nagłej zmiany zachowania lub nagłego silnego bólu głowy. To także mogą być objawy udaru mózgu.

Natychmiastowe wezwanie pomocy

Leczenie udaru ZAWSZE wymaga hospitalizacji, jednak im szybsza reakcja, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Oznacza to, że jeśli jesteś świadkiem wystąpienia udaru powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby osoba z podejrzeń udaru jak najszybciej znalazła się w szpitalu. Wzywając kartkę pogotowia koniecznie poinformuj dyspozytora, że objawy które widzisz u poszkodowanego wskazują, że doszło do udaru mózgu. Jak prawidłowo wezwać pomoc? Przeczytaj tu: Gotowi.org/Elementarz/Wzywanie-Pomocy

numer 112
numer 112

Tekst, z drobnymi naszymi korektami o charakterze edytorskim, jest autorstwa Ratowników Medycznych działających na co dzień w Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska. Pomagają dzieciom i młodzieży bezpieczniej żyć, poprzez realizację wielu akcji edukacyjnych. Kierowców (nie tylko jednośladów) uczą procedur ratowania życia i zdrowia, także na bezpłatnych szkoleniach. Jakiś czas temu ratownicy Fundacji Ratownictwo Motocyklowe dołączyli do grona instruktorów Gotowi.org i wspólnie z nami realizują Warsztaty Gotowości.
 

Grafika pochodzi ze strony MedExpress.pl

Zapisz się na newsletter

Translate