W okresie świąteczno – noworocznym w sklepach i na bazarach możemy kupić fajerwerki i petardy. Ich obserwacja na ciemnym, grudniowym niebie jest nieodłącznym elementem świętowania i witania Nowego Roku. Ale jest to także czas, w którym nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami, bezmyślność i głupota przynoszą wiele ofiar, szkód i cierpienia. Zatem, żeby świętowanie nie zmieniło się w kolejny dramat, zapewnij sobie, bliskim i zwierzakom (tym u sąsiadów także) bezpieczeństwo, postępując wg poniższych zaleceń.
Czy wiesz, że:
- Rakiety mogą osiągać prędkość nawet 200km/h?
- Zimne ognie rozgrzewają się do temperatury 1000°C?
- Najczęściej w wyniku wypadków z pirotechniką obrażenia dotyczą rąk, oczu, twarzy i włosów.
Jak bezpiecznie postępować z fajerwerkami?
- Petardy i fajerwerki kupuj tylko w sprawdzonych, rzetelnych sklepach, w oryginalnych opakowaniach, z dołączoną instrukcją w języku polskim.
- Przed odpaleniem sprawdź, czy produkt jest kompletny – tzn. nie posiada uszkodzeń lub wad fabrycznych (np. pęknięcia , wgniecenia, wybrzuszenia, itp.)
- Fajerwerki, petardy i inne wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane i odpalane tylko przez osoby pełnoletnie – petard i fajerwerków absolutnie nie wolno dawać do odpalenia dzieciom.
- Zakazane jest również używanie petard i fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach oraz w pobliżu obiektów i przedmiotów łatwopalnych.
- Zachowaj bezpieczną odległość między miejscem odpalania a ludźmi, zwierzętami, drzewami, budynkami i samochodami. Bezpieczny dystans znajdziesz w instrukcji obsługi.
- Jeśli jesteś nietrzeźwy, to poproś kogoś trzeźwego o dopalenie fajerwerków, a sam odsuń się na bezpieczną odległość – alkohol oraz ignorancja są główną przyczyną wypadków pirotechnicznych.
- Fajerwerki odpalaj zawsze na odległość wyciągniętej ręki. Nigdy nie podchodź do fajerwerku, który nie odpalił i nie próbuj go podpalać ponownie.
Zadbaj o swojego pupila
Nasze zwierzęta z reguły odczuwają silny lęk i niepokój na odgłosy fajerwerków. Nie ignoruj tego. Jeśli zależy Ci na Twoim zwierzaku i jego bezpieczeństwie, postępuj wg poniższych zasad, a ograniczysz jego stres i zwiększysz jego poczucie bezpieczeństwa:
- Zanim odpalone zostaną pierwsze fajerwerki, wyprowadź psa na długi spacer.
- Przygotuj dla pupila bezpieczne i komfortowe schronienie.
- Zasłoń okna i włącz cichą muzykę, żeby zniwelować odgłosy i światła fajerwerków.
- Nigdy nie podnoś głosu na swojego zwierzaka, gdy się boi. Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa, przytul go i zapewnij, że przy Tobie może się czuć bezpiecznie.
- Jeśli chcesz podać swojemu pupilowi środki uspakajającego, to ustal to wcześniej z weterynarzem – leki podawane ludziom mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi.
Najpopularniejsze fajerwerki i sposób ich bezpiecznego użycia
Petardy – są to wyroby zawierające mieszankę pirotechniczną powodująca silny huk i/lub efekt świetlny i dymny. Występują w 2 rodzajach: petardy lontowe oraz petardy draskowe. Zastosowany w obydwu rodzajach system opóźniaczy daje wystarczająco dużo czasu aby po odpaleniu petardy oddalić się na bezpieczną odległość podaną w instrukcji. W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego przez pewien czas, oraz absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Petardy odpalamy położone na ziemi lub trzymane w wyciągniętej ręce z dala od ciała. Nigdy nie należy odpalać petard powtórnie petard które noszą choćby minimalne ślady uszkodzenia.
Rakiety – wykonane z tworzywa lub papieru wyroby zawierające mieszaninę pirotechniczną posiadającą stabilizator lotu (najczęściej w postaci drewnianego patyka), silnik nośny oraz zasadniczy korpus. Po wyniesieniu rakiety na wymaganą wysokość eksploduje ona dając kombinację efektów wizualnych i dźwiękowych.
W celu prawidłowego użycia rakiety należy przygotować miejsce z którego ma wzlecieć. Może to być rurka, stojak lub w przypadku małych rakiet nawet butelka.
Przedmiot z którego wylatuje rakieta powinien być stabilnie umocowany do ziemi, a jednocześnie na tyle luźny aby rakieta mogła się swobodnie z niego wydostać.
Bezpiecznik chroniący lont (najczęściej wykonany z plastiku w jaskrawym kolorze)zdejmujemy w ostatniej chwili przed planowanym odpaleniem.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niej przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać rakiet, które noszą choćby minimalne ślady uszkodzenia.
Moździerze – pod nazwą „moździerz znajdują się w sprzedaży zestawy złożone z papierowej rurki o średnicy od 1 do 2 cali (dopasowanej do ładunków znajdujących się w zestawie) oraz kilka (najczęściej 6 – 12) pocisków o różnych efektach.
Rurkę należy postawić pionowo na twardym i równym podłożu oraz przymocować w sposób uniemożliwiający jej przewrócenie się.
Po rozwinięciu lontu umieszczamy ładunek wewnątrz rurki, zwracając uwagę aby oparł się on na samym jej dnie. Lont podpalamy wyciągniętą ręką stojąc z boku moździerza. Nigdy nie należy nachylać się nad moździerzem, ani też do niego zaglądać. Po wystrzeleniu pocisku należy odczekać chwilę aby pozostałe wewnątrz rurki ewentualne resztki miały czas się wypalić i nie spowodowały niekontrolowanego zapłonu.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego prze pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać pocisków które noszą choćby minimalne ślady uszkodzenia. Również rurkę należy każdorazowo sprawdzić czy nie uległa uszkodzeniu mechanicznemu.
Rzymskie ognie – są to wyroby w kształcie papierowej rurki o średnicy od kilku do 30 milimetrów, posiadające wewnątrz od kilku do kilkudziesięciu (najczęściej (8 – 12) ładunków, które są odpalane z kilkusekundowymi przerwami. Po osiągnięciu zaplanowanej wysokości eksplodują dając kombinację efektów wizualnych i dźwiękowych.
Najistotniejszą sprawą w kwestii bezpieczeństwa przy używaniu rzymskich ogni jest ich umocowanie.
Rurkę należy postawić pionowo na twardym i równym podłożu i przymocować w sposób uniemożliwiający jej przewrócenie się. Można użyć palika do którego mocujemy rzymski ogień lub też wkopać go w ziemię lub śnieg. Lont podpalamy wyciągniętą ręką stojąc z boku. Nigdy nie należy nachylać się nad rurką ani do niej zaglądać. W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać rzymskich ogni które noszą choćby minimalne ślady uszkodzenia. Całkowicie niedopuszczalnym jest odpalanie rzymskich ogni trzymanych w ręku.
Wyrzutnie – są to wyroby pirotechniczne wielostrzałowe (od kilku do nawet kilkuset wystrzałów) zbudowane z odpowiedniej ilości rurek (o średnicy kilku do kilkudziesięciu milimetrów), które pełnią funkcje moździerzy. Znajdujące się wewnątrz rurek ładunki są odpalane według ustalonej kolejności z zachowaniem planowanych odstępów czasowych przy pomocy przeprowadzonego na dole wyrzutni lontu lub systemów lontów.
Wyrzutnie należy postawić na płaskim i równym podłożu, zwracając uwagę aby dotykała ona podłoża całą swoją płaszczyzną. Istotną kwestią (szczególnie w przypadku wyrzutni o dużej wysokości w stosunku do wielkości podstawy) jest zabezpieczenie jej przed wywróceniem. Można to zrobić przez przymocowanie do wbitych uprzednio palików lub obsypanie ziemią.
Lont podpalamy wyciągniętą ręką, stojąc z boku wyrzutni. Nigdy nie należy nachylać się nad wyrzutnią ani też do niej zaglądać.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do wyrzutni przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać wyrzutni które noszą najmniejsze choćby ślady uszkodzenia.
Motyle, Kamikadze etc. – do tej grupy należą wszelkiego rodzaju motylki, kamikadze, pszczółki, osy, samolociki, ptaki. Po odpaleniu artykuł wznosi się w górę wirując i po osiągnięciu planowanej wysokości eksploduje wywołując efekty wizualne i dźwiękowe.
Położyć na równym i płaskim podłożu (tak, aby widać było zewnętrzną, kolorową część skrzydła), odpalić stojąc z boku wyciągniętą ręką.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać produktów które noszą minimalne choćby ślady uszkodzenia.
Wulkany, fontanny – wykonane z papieru tuleje (w kształcie: stożka lub cylindra), wypełnione mieszaniną pirotechniczną która spalając się wywołuje efekt wulkanu o wysokości od 1 do kilku metrów.
Wszelkie wulkany należy ustawiać na płaskim i równym podłożu, zabezpieczając je w sposób uniemożliwiający ich przewrócenie. Odpalamy wulkany stojąc z boku, wyciągniętą ręką.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Nigdy nie należy odpalać produktów które noszą minimalne choćby ślady uszkodzenia.