W ramach realizacji zadania publicznego „Warsztaty Gotowości dla młodzieży Mazowsza”, dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, mieliśmy możliwość przeprowadzenia warsztatów w 3 szkołach ponadpodstawowych Województwa Mazowieckiego. Do wspólnej realizacji zaprosiliśmy uczniów i grono pedagogiczne z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Medyk” w Radomiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Medyk” w Siedlcach. W każdej ze szkół w zajęciach udział wzięło ponad 60 uczestników, a w Radomiu prawie 80. Zainteresowanie Warsztatami Gotowości było ogromne.
To nie takie proste
Zorganizowanie Warsztatów Gotowości w szkole, przy zwykłym trybie codziennych zajęć lekcyjnych nie było proste. Sporym wyzwaniem jest wydzielenie odpowiedniego miejsca w budynku szkoły tak, aby ci którzy w Warsztatach Gotowości nie uczestniczą, mogli w sposób niezakłócony pobierać naukę. Dlatego dobrze sprawdza się, jeśli do współpracy z nami dyrekcja szkoły dedykuje jednego nauczyciela-koordynatora po stronie szkoły. Tak było w przypadku tego projektu i świetnie pomogło na bieżąco współpracować. W Ostrołęce, vis a vis budynku szkoły, jest centrum senioralne. W tym kameralnym, dobrze zorganizowanym budynku, są przestronne sale, których przestrzeń zagospodarowaliśmy na bazy warsztatowe. W radomskim „Medyku” takich możliwości nie było. Poradziliśmy sobie wykorzystując aulę, która idealnie pomieściła około 80 uczestników (!) w czasie rozpoczęcia i zakończenia zajęć, a bazy warsztatowe ulokowaliśmy w pustych tego dnia salach lekcyjnych (uczniowie mieli planowe zajęcia poza budynkiem szkoły). W Siedlcach do zagospodarowania dostaliśmy salę gimnastyczną. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna ma nie tylko dużą powierzchnię, ale także sporą kubaturę. To sprawia, że powstaje echo. Żeby instruktorzy mogli pracować w grupach i ich głosy nie niosły się do wszystkich, przestrzeń wydzieliliśmy tworząc boksy. Do wydzielenia tej przestrzeni użyliśmy lekarskich parawanów. Tak powstały mniejsze przestrzenie, w których tkaniny skutecznie tłumiły dźwięki.
Młodzież jest chętna
Im więcej pracujemy z młodzieżą, tym bardziej dochodzimy do wniosku, że młodzież jest wspaniała. Angażują się, są ciekawi, zadają pytania, słuchają, wyrażają swoje zdanie, są uważni, mają sporą wiedzę, potrafią ją wykorzystać w czasie naszych zajęć. Dlatego zawsze w trakcie Warsztatów Gotowości, a także po ich zakończeniu zapraszamy tych młodych ludzi do kontynuowania tego, co wspólnie zaczęliśmy. Wiemy, że część z nich podzieliła się w domach wiedzą z warsztatów, że w rodzinach rozpoczęli swoje przygotowania.
Zapraszamy ich także do włączania się w lokalne społeczności, żeby się lepiej poznawać, dzielić i wymieniać umiejętnościami. Dajemy im konkretne przykłady, pokazujemy jak to może działać. Wiemy, że spośród kadry nauczycielskiej kilka osób, po spotkaniach na Warsztatach Gotowości, dołączyło do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ale my się nie upieramy na wojsko! To może być harcerstwo, koło gospodyń wiejskich, chór kościelny. Co komu w duszy gra. Ważne, żeby być częścią lokalnej społeczności i w razie „W” podjąć wspólne działania.
Podsumowanie
Realizacja tego projektu dała możliwość przeszkolenia młodzieży w liczbie około 210 osób. To jest znacznie więcej, niż zaplanowano w projekcie. Ale to tylko kropla w morzu rzeczywistych potrzeb, to tylko ułamek uczniów tych szkół, to promil młodzieży Mazowsza. Ale ziarno zostało zasiane, zaczyn zrobiony. Ufamy, że uczestniczący w zajęciach nauczyciele i pedagodzy chociaż częściowo będą przekazywać młodzieży treści, które sami od nas uzyskali, wsparte całą dostępną na portalu gotowi.org wiedzą.