Jak udało mi się ostatnio pokonać powódź, potopienie zimą i jaki to był rodzaj zagrożenia?
Mam dom zlokalizowany na mazowieckiej wsi, z dala od strumyków, rzek czy stawów. Mimo to, historycznie w czasie zimowych roztopów, a corocznie w czasie intensywnych opadów deszczu czy nawałnic, mój dom był podtapiany. Już wyjaśniam przyczynę. Otóż dom stoi przy polnej drodze, wzdłuż której nie ma rowów melioracyjnych. Ukształtowanie terenu powoduje, że droga ta za zabudowaniami nieznacznie wznosi się tworząc pagórek. Naprawdę niewielki pagórek, ale to wystarczało, aby w czasie ulewnych deszczy czy zimowych roztopów nasza droga zamieniona w rzekę zalewała całe podwórko i podtapiała dom. Woda wlewała się przerwą w podmurówce, czyli pod bramą wjazdową na posesję. Przyznam się, że początkowo ignorowałam ten fakt. Ale kiedy zorientowałam się, że te podtopienia powodują utrzymującą się wilgoć fundamentów i murów budynku postanowiłam działać. Przy pomocy koparki i robotników odgarnęliśmy spory nadmiar ziemi, po której woda wpływała przez bramę. Wzdłuż ogrodzenia wykopaliśmy delikatny rów, dając ujście wodzie. Dodatkowo, przy bramach, wysypaliśmy drobny żwir, tworząc drenaż. Potem z każdą ulewą czy sporym deszczem przyglądaliśmy się nurtowi strumieni, które spływały po naszej drodze. Udało się! Woda wykorzystuje nasz rów i drenaż. Skończyły się podtopienia naszego domu!
Co radzę wszystkim niewprawionym i niedoświadczonym?
Żeby się przygotowali na podtopienia i powodzie. Te zagrożenia, zaraz obok pożarów, najczęściej występują w naszym kraju. A mój przykład wskazuje na to, że nawet nie mieszkając na terenach zalewowych można doświadczyć podtopień i powodzi.
Dlatego radzę przygotować Rodzinny Plan Awaryjny. Wg tego planu sprawdzimy czy nasz dobytek jest gotowym na wielką wodę i o niczym nie zapomnimy. Tworząc plan pamiętamy o osobach starszych, niepełnosprawnych, małych dzieciach i ustalamy jak się nimi zajmiemy w razie powodzi. Przecież woda może pojawić się nagle i wtedy już nie ma czasu na zastanawianie się, trzeba działać!
Zakładam, że mieszkańcy terenów narażonych na powódź mają przygotowane worki z piaskiem, aby zabezpieczyć niższe partie domu przed wodą. Być może część z nich ma także dobre polisy ubezpieczeniowe, które ochronią ich dobytek w razie powodzi. Ale czy będą pamiętać o tym, żeby:
- Przeparkować pojazdy z terenu posesji, żeby nurt wody ich nie porwał w czasie powodzi?
- usunąć z posesji i dolnych partii domu wszystkie toksyczne substancje, żeby nie doszło do skażenia gleby czy zatrucia ludzi lub zwierząt w czasie powodzi?
- Pomyśleć o zwierzętach – Znaleźć dla nich bezpieczne miejsce albo prewencyjnie je ewakuować? Albo uwolnić je, żeby mogły same się uratować w czasie powodzi?
- Powiedzieć domownikom, jak wyłączyć główne zasilanie elektryczne domu, odciąć gaz i wodę zanim nadejdzie powódź?
Analizując reportaże z powodzi można mieć duże wątpliwości w tym zakresie.
Dlatego właśnie, żeby dobrze zabezpieczyć się przed powodzią, gorąco zachęcam do tworzenia Rodzinnego Planu Awaryjnego, czyli planu działania. Dzięki temu ograniczymy skutki katastrofy, a powracanie do normalnego życia po powodzi będzie mniej kosztowne.
Gdzie można szukać informacji na temat radzenia sobie w takich sytuacjach?
Na tym portalu, w zakładce ZAGROŻENIA, znajduje się kompendium wiedzy o wszystkich możliwych zagrożeniach, w tym o powodzi. W przystępny sposób podajemy co należy zrobić przed, podczas i po ustąpieniu zagrożenia. Natomiast w zakładce ELEMENTARZ piszemy m.in. o wzywaniu pomocy z dachu budynku. Jest to bardzo cenna informacja, która w czasie powodzi nie tylko może uratować życie i zdrowie, ale też bardzo ułatwia pilotom śmigłowców prowadzenie akcji ratunkowych. Na przykład wywieszenie flagi czyli po prostu kawałka materiału w kolorze czerwonym oznacza, że potrzebna jest pomoc medyczna, a w kolorze białym że konieczna jest ewakuacja. Kolor niebieski oznacza, że poszkodowanym brakuje wody i żywności.
W ostatnim czasie wydaliśmy broszurę Elementarz Bezpieczeństwa. Jest w niej między innymi wzór Rodzinnego Planu Awaryjnego. Znajdują się tam także zasady wzywania pomocy, również w czasie powodzi. Piszemy o tym, co powinno się znaleźć w osobistym zestawie awaryjnym i wiele innych zaleceń. Pomogą one zachować życie i zdrowie, nie tylko w czasie powodzi. Broszura jest dostępna na naszej stronie www.gotowi.org w zakładce PUBLIKACJE.
W dzisiejszym świecie budowanie odporności na zagrożenia i katastrofy nabiera szczególnego wymiaru. Podobno żyjemy w erze bezpieczeństwa. Na naszym portalu www.gotowi.org, w każdym miesiącu publikujemy 3 artykuły, których treść często odnosi do aktualnych wydarzeń i konkretnymi poradami pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa. Zapraszamy do zapisania się na newsletter i czytanie tych wartościowych treści.
Twórzmy razem społeczność ludzi odpornych na zagrożenia. Bądźmy gotowi, nie dajmy się!
12 marca 2021 roku, w audycji Bezpieczna Jedynka, w Programie Pierwszym Polskiego Radia, wraz z ekspertami ze Straży Pożarnej, poruszyliśmy szeroko temat podtopień i powodzi.