Uchodzcy PAH

Uchodźcy klimatyczni – Polska Akcja Humanitarna ostrzega

Wyzwania klimatyczne

Mieszkańcy Europy powoli zaczynają mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi, jednak już teraz z ich powodu miliony ludzi są zmuszane co roku do porzucenia swoich domów. Katastrofa klimatyczna stała się rzeczywistością — wskazuje ekspertka PAH, Natalia Makulska.

Natalia Makulska zastrzega przy tym, że kategoria uchodźcy klimatycznego nie została oficjalnie uznana w prawie międzynarodowym. — Istnieją natomiast wyraźne przesłanki, które pozwalają mówić o tym zjawisku. Uchodźcą jest bowiem osoba, która z powodu rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych jest zmuszona do opuszczenia swojego domu i kraju — zaznacza.

— Jednym z powodów, dla którego rośnie liczba przemieszczeń, są zmiany klimatyczne oraz ich skutki: potężne pożary, intensywne opady deszczu prowadzące do powodzi, susze czy ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak cyklony i monsuny. Aż 7,7 mln osób na koniec 2023 r. wciąż żyło w warunkach wymuszonego przemieszczenia z uwagi właśnie na katastrofy naturalne. W ciągu zeszłego roku doszło do ponad 26 mln nowych przemieszczeń – to o kilka mln więcej, niż przypadków opuszczenia miejsca zamieszkania przez wojnę i przemoc — wskazuje ekspertka PAH.

Jakie wydarzenia przyczyniły się do tak wielu nagłych decyzji o ucieczce z domu?

W ubiegłym roku doszło do dwóch poważnych katastrof. Jedną z nich było lutowe trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, które doprowadziło do prawie 5 mln przemieszczeń wewnątrz tych dwóch krajów. Osoby, które straciły swoje domy lub których domy nie były na tyle bezpieczne, aby w nich dłużej przebywać, przemieściły się w inne rejony Turcji i Syrii — wskazuje Natalia Makulska.

Z kolei w Rogu Afryki odnotowano prawie 3 mln przemieszczeń, za które odpowiedzialne były lata suszy w tym regionie. Do takich zjawisk, wywołanych przez zmiany klimatu, dochodzi aktualnie na całym globie, również w krajach najbardziej zamożnych, takich jak Kanada czy Nowa Zelandia, które mierzą się z pożarami lasów. Jednak to mieszkańcy krajów o niskich przychodach, m.in. Bangladeszu, Pakistanu, Somalii, Jemenu, Republiki Środkowoafrykańskiej czy Konga, są w najgorszej sytuacji — dodaje.

Prognozy są nieubłagane – zmiany klimatu będą postępować, a wraz z nimi wzrośnie liczba osób przemieszczających się, również w pozostałych rejonach świata — mówi również.

Nie tylko nagłe zjawiska pogodowe i katastrofy naturalne będą zmuszać ludzi do opuszczania niebezpiecznych dla życia regionów, ale też zjawiska długofalowe, jak podnoszenie się poziomu mórz czy degradacja gleby i nieurodzaje. Większość osób jednak nie zdecyduje się na przekroczenie granicy – pozostanie we własnym kraju, szukając możliwości odbudowy swojego życia. Kluczowe jest zatem wsparcie ich w tym procesie, stworzenie im szansy na przetrwanie — dodaje.

 

Uchodźcom klimatycznym pomagają organizacje charytatywne, w tym PAH. Datki można wpłacać m.in. na stronie internetowej tej organizacji.

Tekst powstał z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, zdjęcie PAH, autor Mateusz Madejski,

link do publikacji https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/coraz-wiecej-uchodzcow-nowego-typu/t8kr4n2

Zapisz się na newsletter

Dodaj komentarz

Translate