Miód pszczeli to naturalny produkt, wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pszczoły zbierają soki nektaru bądź spadzi, przerabiają w ulu i wzbogacają w enzymy. Pod względem składu chemicznego miód to stężony wodny roztwór cukrów o mocno higroskopijnych właściwościach.
Jeśli w składzie miodu znajduje się dodatkowy cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub inne słodziki, sztuczne barwniki, bądź inne nieznane substancje obce jego składowi, wówczas taki produkt nie będzie miał właściwości naturalnego miodu. Jest to tzw. sztuczny/fałszywy produkt.
Co zawiera prawdziwy miód
Prawdziwy miód jest bogaty w węglowodany, pszczele enzymy (lizozym, inhibina, apidacyna), kwasy organiczne, olejki eteryczne pochodzące z nektaru, związki polifenolowe, białka, witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę oraz mikroelementy: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt.
Jak wygląda prawdziwy miód
Prawdziwy miód krystalizuje, co wpływa na jego wygląd (o samym procesie w dalszej części artykułu). Można wtedy zaobserwować „szron” na ściance słoika, zmieniającą się strukturę patoki. Co więcej dobry, prawdziwy miód ma pełny, bogaty smak − w zależności od rodzaju wyróżniający się słodkością, bądź goryczką. Ma też zapach związany z pochodzeniem nektaru. Warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych miodów przed kupnem, by wiedzieć czego się spodziewać i zaufać swoim zmysłom przy próbowaniu.
Miód fałszywy ma jednolitą strukturę, pachnie słodyczą bez żadnych charakterystycznych nut, ma słodki i chemiczny posmak − podobnie jak zapach niczym się nie wyróżnia.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Krystalizacja naturalnym zjawiskiem zachodzącym w każdym prawdziwym miodzie
Większa część miodów po upływie pewnego czasu ulega zjawisku krystalizacji. Ze stanu ciekłego (patoki) przechodzą w stan stały (krupiec). Krystalizacja miodu następuje w momencie, gdy glukoza zaczyna się wytrącać − traci wodę i przybiera formę kryształu z uporządkowaną strukturą. Mogą występować w postaci drobnych jednolitych kryształków lub grubych, dosyć twardych. Jest to proces fizyczny, a nie chemiczny, dlatego też nie zmienia składu miodu, a co za tym idzie − właściwości odżywczych i leczniczych. Tylko miód skrystalizowany jest prawdziwie naturalnym produktem. Czas krystalizacji trwa od kilku tygodni do nawet – kilkunastu miesięcy i jest zależny nie tylko od gęstości miodu, ale także innych czynników. Z miodów polskich najdłużej krystalizuje miód akacjowy − nawet po roku. Miody wiosenne (z sadów, rzepakowy, z mniszka lekarskiego) krystalizują bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni i drobnokrystalicznie. Miody letnie (lipowy, gryczany, wielokwiatowy) krystalizują od kilku tygodni do kilku miesięcy, grubokrystalicznie (duże kryształy widoczne są gołym okiem).
Uwaga! Większość miodów spadziowych nie krystalizuje lub krystalizuje powoli, ponieważ zawierają małe ilości glukozy i melecytozy oraz wysoką zawartość fruktozy.
Na rynku można spotkać mieszanki miodów polskich oraz miodów azjatyckich. Są one nieregularnie skrystalizowane i mogą mieć nierówne warstwy miodu skrystalizowanego przedzielone płynnymi warstwami. Należy koniecznie unikać miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE, gdyż są to najczęściej miody tanie, wątpliwej jakości.
Dekrystalizacja prawdziwych miodów
Obok procesu krystalizacji mamy też do czynienia z jego odwrotnością – dekrystalizacją. Jest to upłynnienie miodu, przemiana krupca w patokę pod wpływem temperatury. Miody charakteryzujące się drobnymi kryształami rozpuszczają się znacznie szybciej niż grubokrystaliczne. Ogrzewanie nie powoduje utraty właściwości miodu, jeżeli oddziaływanie temperatury będzie krótkotrwałe i zostanie on natychmiast schłodzony.
Ponowna krystalizacja nie obejmuje od razu całego miodu. Miód rozwarstwia się, tworzą się w nim smugi i skupienia kryształów – przez co jest mało atrakcyjny. W ten sposób krystalizują głównie miody bogate we fruktozę. Nieświadomy konsument może niesłusznie uważać, że taki miód jest zepsuty.
Prawdziwy, dobry miód „pracuje”
W naturalnym miodzie zachodzą reakcje enzymatyczne oraz chemiczne zależne od sposobu przechowywania. Jest to oznaka dobrego miodu. Miód zepsuty może niekiedy mieć wypukłe wieczko na słoiku z powodu wystąpienia procesu fermentacji .
Prawdziwy MIÓD sprawi, że przetrwasz
📒 Czy wiesz, że miód jest jednym z nielicznych pożywień na ziemi, które samo w sobie może podtrzymać ludzkie życie?
Znajdź sprawdzoną pasiekę.
📒 Czy wiesz, że pszczoły uratowały ludzi przed głodem w Afryce?
Uratują też Ciebie.
📒 Czy wiesz, że jedna łyżka miodu wystarczy, aby utrzymać człowieka przy życiu przez 24 godziny?
Dlatego musisz mieć miód w zapasach.
📒 Czy wiesz, że miód nie ma daty ważności?
To oznacza, że możesz go przechowywać w domowych zapasach bezterminowo.
📒 Czy wiesz, że miód zawiera żywe enzymy?
Miód nabieraj wyłącznie drewnianą łyżką.
📒 Czy wiesz, że w kontakcie z metalową łyżką te enzymy umierają?
Jeśli nie masz w pobliżu drewnianej łyżki, użyj plastikowej.
📒 Czy wiesz, że miód zawiera substancję, która pomaga lepiej funkcjonować mózg?
Spożywaj miód regularnie.
📒Czy wiesz, że propoleum wytwarzane przez pszczoły jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków?
Pomyśl o maści propolisowej na wyposażenie domowej apteczki.
📒Czy wiesz, że termin „Honeymoon” (miesiąc miodowy) pochodzi z faktu, że para młoda spożywała miód na płodność po ślubie?
Może warto o tym pomyśleć i teraz?
📒 Czy wiesz, że pszczoła żyje mniej niż 40 dni, odwiedza około 1000 kwiatów i produkuje mniej niż jedną łyżeczkę miodu, ale dla pszczoły to praca całego życia.
📒 Czy wiesz, że ciała największych cesarzy świata zostały pochowane w złotych trumnach, a następnie pokryte miodem, aby uniknąć rozkładu?
Pozwól pszczołom przetrwać! Zanim użyjesz oprysków sprawdź, czy w pobliżu są pszczoły. Porozmawiaj z pszczelarzem, wspólnie ustalcie bezpieczną porę opryskiwania roślin.
Przy pisaniu tego artykułu korzystaliśmy z wiedzy ekspertów – pszczelarzy: https://pasiekalyson.pl/sklep/blog/w/czym-charakteryzuje-sie-prawdziwy-miod/