Pożary domów

Pożary domów

Pożary domów to jedna z najczęstszych sytuacji awaryjnych w Polsce, zaraz obok powodzi. W kilka minut całe rodziny definitywnie tracą dom i dach nad głową. Niestety, lekceważymy fundamentalne zasady bezpieczeństwa, często jesteśmy nieuważni, czasami brak nam podstawowej wiedzy i nieszczęście gotowe.

W naszej wiosce w ciągu ostatnich lat kilka razy miały miejsce pożary domów. Pytaliśmy zaprzyjaźnioną Ochotniczą Straż Pożarną z sąsiedniej wsi o przyczyny tych pożarów. Potwierdzili, że zawsze pożary domów wybuchają ze statystycznych przyczyn. Czyli nic nowego – pożary domów zaczynają się od niewłaściwej instalacji grzewczej, przechowywania środków łatwopalnych w kotłowni lub w pobliżu piecyków, zaśnięcia z papierosem, nieumiejętnego korzystania z fajerwerków, pozostawienia w upalne dni na słońcu substancji łatwopalnych, czy w końcu w kuchni – na przykład przez zapalenie się oleju na patelni.

Komenda Państwowej Straży Pożarnej podaje, że ponad 80% wszystkich przypadków śmiertelnych w pożarach ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Ponadto najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej.

Czy wiesz, że:

Pożar jest szybki! W mniej niż 30 sekund mały płomień może zmienić się w duży pożar. W ciągu zaledwie dwóch minut pożar może zagrażać życiu. W ciągu pięciu minut może ogarnąć cały dom płomieniami.

Pożar jest gorący! Rozgrzane powietrze jest bardziej groźne niż płomienie. Temperatury w pomieszczeniu w ogniu mogą wynosić około 40 stopni Celsjusza na poziomie podłogi i wzrosnąć do ponad 300 stopni na poziomie oczu. Wdychanie tego bardzo gorącego powietrza spowoduje spalenie płuc i stopienie odzieży na skórze.

Pożar jest ciemny! Ogień zaczyna się jasno, ale szybko wytwarza czarny dym i całkowitą ciemność.

Pożar grozi śmiercią! Dym i toksyczne gazy zabijają więcej ludzi niż płomienie. Ogień wytwarza trujące gazy, które powodują dezorientację i senność. Uduszenie jest główną przyczyną zgonów w wyniku pożaru, przekraczając oparzenia w stosunku trzy do jednego.

Jak zadbać o bezpieczeństwo domu? Przygotuj się!
  • Na portalu gotowi.org wejdź na stronę pożary domów – dowiesz się z niej jak się przygotować przed powstaniem pożaru i jak zapobiegać jego powstawaniu. Przeczytaj dokładnie jak postępować podczas pożaru, a także co robić, gdy pożar zostanie ugaszony.
czujnik dymu i czadu
czujnik dymu i czadu
  • Wyposaż swój dom w czujki dymu, umieszczając je na każdym poziomie domu, także na strychu i w piwnicy. To prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować domowników o pożarze. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku, co znacznie ograniczy starty i może pomóc w zachowaniu życia mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna potwierdza, żeby przy wyborze nie kierować się tylko ceną. Wybierzmy profesjonalną czujkę, renomowanego producenta, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, iż została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym na zgodność z normą EN 14604: autonomiczne czujki dymu. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat.

My rekomendujemy Wam taką czujkę jak na zdjęciu. Jest dostępną tu: https://www.gasnicedomowe.pl/akcesoria/czujniki_tlenku_wegla/czujnik_czadu_i_dymu_10sco.html.  Spełnia najwyższe światowe normy oraz ma 2 w 1 – czujnik dymu i czadu w jednym.  Wystarczy regularnie wymieniać baterie i macie spokój na wiele, wiele lat.

  • Jeśli myślisz, że to słabe postawić wielką, czerwoną gaśnicę w salonie, to my też tak myślimy. Do tej pory gaśnice stawialiśmy w widocznym miejscu w salonie, ale lekko przykrywaliśmy ją kwiatkiem. A teraz ogromną, czerwoną gaśnicę, zastąpiliśmy smukłą i ozdobną gaśnicą domową. Stoi w centralnym miejscu w salonie, przy kominku, jest także łatwo dostępna z tarasu w czasie grillowania i z kuchni, gdyby zapalił nam się olej. Chodzi o to, że ta gaśnica ma bardzo szerokie spektrum gaszenia – w sumie zgasimy nią wszystko to, co potencjalnie może nam się w domu zapalić. Dla nas to optymalny wybór. Polecamy Wam postawić takż gaśnicę na parterze domu. A jeśli mieszkacie w bloku, to w mieszkaniu najlepiej postawić ją w kuchni, albo na granicy kuchni z jadalnią, ale w widocznym miejscu. Są jeszcze gaśnice, które dobrze jest postawić na piętrze domu, a w mieszkaniu w sypialni lub w pokoju gdzie najczęściej przebywacie. Mają inne zastosowania i piękne wzornictwo. My się zachwycamy, a Wy? Jeśli jeszcze w Twoim mieszkaniu albo w domu nie ma domowej gaśnicy, to zrób sobie i bliskim prezent. Jedynym producentem takich stylowych gaśnic w Polsce jest Ogniochron SA, a ich gaśnice domowe znajdziecie tutaj: https://www.gasnicedomowe.pl.

Robisz listę na zakupy? To dopisz tam czujniki dymu/czadu albo wpisz na listę nowe baterie do tych, które już masz. Dopisz też na listę gaśnice domowe, tylko najpierw zastanów się, która będzie dla Was optymalna. Albo wpisz dwie: jedną do kuchni, a drugą do sypialni.

gaśnice domowe
gaśnice domowe

Jeśli idziesz już spać, to na dobranoc wejdź w zakładkę zagrożenia/pożary domów i przeczytaj sam albo z domownikami jak sobie poradzić z takim zagrożeniem.

Spokojnej nocy, jesteście bezpieczni. Dobranoc!

Zapisz się na newsletter

Translate