Widzisz dziecko w nagrzanym aucie stojącym na słońcu? Nie bój się! Działaj natychmiast! Wystarczy 15 minut, aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia, a nawet życia.
Nie bój się! Błyskawicznie wykonaj następujące czynności:
1. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu są opiekunowie dziecka. Najłatwiej zrobić to rozglądając się i krzycząc np. „Właściciel samochodu marki … o nr rej. … pilnie poszukiwany”.
2. Równocześnie wybierz nr 112 i wezwij policję oraz pogotowie (lub nie tracąc czasu poproś kogoś, kto też jest świadkiem tej sytuacji, aby to zrobił). Zrób to zawsze, bo nigdy nie wiadomo ile dziecko przebywało w nagrzanym aucie i może potrzebować pilnej pomocy lekarskiej.
3. Wybij szybę w samochodzie. Oczywiście nie tą bezpośrednio znajdująca się obok dziecka, aby nie poranić go odłamkami. Pamiętaj, że szyby nie wybijesz ręką. Najlepiej użyć pierwszego z brzegu kamienia leżącego obok auta.
4. Jeżeli uratowane dziecko oddycha to schroń się z nim w cieniu i koniecznie daj mu wodę do picia. Na czoło i kark połóż dziecku wilgotną chusteczkę lub wilgotny kawałek innego materiału.
5. Jeżeli dziecko nie oddycha to należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji. W tym celu rozpina się ubranie dziecka, aby klatka piersiowa była widoczna i zaczynamy uciskać dwoma palcami 30 razy, a następnie wykonujemy dwa wdechy. Czynność powtarzamy do czasu przyjazdu pogotowia i przejęcia dziecka od Ciebie przez służby ratunkowe.
UWAGA – nie bój się działać, ratuj życie!
Nie będziecie ponosić odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia w postaci wybitej szyby. Jest to tak zwany stan wyższej konieczności i poświęcamy dobro mniejszej wartości (w tym przypadku szybę), aby ratować dobro większej wartości, czyli życie ludzkie.
Często ludzie doradzają, aby zrobić zdjęcie sytuacji. Kiedy jest z Tobą ktoś, kto ma na to czas, to może cyknąć fotkę, ale nie jest to konieczne. Jak jesteś sam i ratujesz dziecko, to nie trać czasu na zdjęcia. Pamiętaj, że będziesz w tej sprawie przesłuchiwany w charakterze świadka, więc Twoje (i innych) zeznania wystarczą.
Widzisz zwierzęta w nagrzanym aucie?
Procedura jest taka sama jak w przypadku dzieci. Zarówno w kwestii prawnej, jak i sposobu udzielania pomocy. Zwierzętom także przeprowadza się resuscytację.
(tekst powstał na podstawie treści nadkom. Małgorzata Sokołowska @z pamiętnika policjantki)