To są fakty. Co raz częściej i co raz dotkliwiej doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych wywołujących katastrofalne skutki. Działalność człowieka powoduje nieustanny wzrost emisji CO2, a koncentracja tych gazów w atmosferze – globalne ocieplenie. Naukowcy oceniają, że jeśli emisje gazów cieplarnianych nie spadną gwałtownie, to zjawiska te z roku na rok będą się nasilać.
Ostatnie pięć lat były najcieplejszymi w historii Ziemi odkąd prowadzone są zweryfikowane pomiary. Jeśli dalsze zmiany klimatyczne będą postępować w tym samym tempie, globalna temperatura wzrośnie do końca obecnego stulecia o 3 stopnie Celsjusza. Konsekwencje dla świata będą katastrofalne.
To dwa razy więcej niż wynikało to z i tak już katastrofalnych ocen, które były podstawą do zwołania szczytu i podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego w grudniu 2015 r. Światu w jeszcze większym stopniu grożą z jednej strony powodzie, wystąpienia mórz i oceanów, a z drugiej katastrofalne susze, brak wody i pożary jakich przedsmak mieliśmy w Australii czy w Stanach Zjednoczonych.
Największym skutkiem wzrostu temperatury będzie poważny deficyt wody, który dotknie ponad 3,5 miliarda ludzi, czyli prawie połowę obecnej ludności świata. Znaczne obszary Afryki i Azji nie będą w ogóle zdatne do życia nawet już w 2030 roku, a to wywoła migracje ludności na olbrzymią skalę.
Global Risk raport opublikowany w styczniu w Davos, na Forum Ekonomicznym, wskazuje jednoznacznie, że zagrożenia dla rozwoju gospodarki światowej skupiają się obecnie wyłącznie wokół zmian klimatycznych. Raport ten jest sporządzany na podstawie ankiet, w których udział biorą najwybitniejsi światowi eksperci problematyki ekonomicznej i społecznej.
Zatem jest teraz najwyższy czas, żeby zacząć działać! Każdy z nas może ratować świat. Ziemia jest naszym domem, zadbajmy o ten dom. Potrzebujemy zmian – w myśleniu, w racjonalizacji naszych potrzeb, w systemach.
Eksperci z ONZ zapraszają każdego z nas do jednoczesnego podjęcia działań wobec zmian klimatu oraz rozpoczęcia działań przygotowujących nas do życia w drastycznie zmieniającym się świecie.
Co właściwie możesz zrobić w tej sprawie? Oto Twoje 10 kroków:
- Oszczędzaj i gromadź wodę
- Oszczędzaj energię
- Jedz mniej mięsa
- Ogranicz jazdę samochodem
- Przestań latać samolotem na wakacje
- Nie używaj opakowań jednorazowych
- Nie używaj plastiku
- Kupuj rzeczy używane
- Sadź drzewa
- Oblicz swój ślad węglowy
I oczywiście bądź gotowy na katastrofy! Twoje 10 kroków do bycia gotowym:
- Wraz z domownikami przygotuj rodzinny plan awaryjny
- Przygotuj zapasy wody żywności, leków i narzędzi
- Zadbaj o środki transportu, wyposaż dobrze auto
- Zaopatrz się w osobisty zestaw awaryjny
- Rozwijaj swoje umiejętności
- Zaangażuj się w swoją społeczność
- Poznaj sposoby wzywania pomocy
- Dowiedz się jakie są zasady ewakuacji
- Naucz się udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu
- Poznaj zasadę trójek