Zgodnie z zapowiedzią – raz na miesiąc nasz ekspert ds. bezpieczeństwa, Jarek Gołaś, przygotowuje dla Was pakiet sprawdzonych, praktycznych porad o przygotowaniu domu i rodziny na wszelkie możliwe sytuacje awaryjne. Dziś praktyczne porady o ochronie domu i rodziny – część trzecia:
„Zauważyliście zapewne, że nie stosuję wymyślnego słownictwa i porad z zakresu bezpieczeństwa narodowego lub światowego. Moje praktyczne porady są zwyczajne, nazwę je ludzkie. Oczywiście możemy podejść do tego w sposób akademicko -uniwersytecki, czyli książkowy. Możemy teoretyzować. Tylko po co?
Teoretycy z reguły nie stosują zasad, których uczą, sprawdza się przysłowie „szewc bez butów chodzi”, czyli ekspert od bezpieczeństwa nie zabezpiecza domu i rodziny.
Praktycy już tak, przynajmniej się starają :). A więc do rzeczy, moje praktyczne porady ochrony:
Rodziny – praktyczne porady wzajemnej komunikacji:
- podawanie miejsca przebywania poza domem – wychodząc z domu powiedz gdzie idziesz (szkoła, basen, sklep itd.)
- podawanie trasy powrotu – np. „wracam z pracy od razu do domu”, albo „wpadnę jeszcze do naszego sklepu po bułki” itd. )
- podawanie czasu powrotu do domu – powiedz mniej więcej o której planujesz wrócić z basenu czy ile masz dziś lekcji w szkole
- podawanie czasu wyjścia z domu np. żonie czy mamie – np. „dzwonił Jerzy, wychodzę o 15.00, jak wrócisz nie będzie mnie w domu”
- meldowanie rodzinie powrotu do domu – wchodząc do domu zawsze powiedz domownikom, że wróciłeś – proste „cześć, już jestem” albo „wróciłam” całkowicie wystarczy
- w widocznym miejscu, wychodząc z domu, zostaw kartkę – napisz mamie lub mężowi, gdzie idziesz i za ile planujesz wrócić (możesz dopisać np. żeby wyszedł z psem, albo kupił chleb)
- odbieranie telefonu i oddzwanianie na numery członków rodziny – to może być coś naprawdę ważnego, jeśli masz telefon, używaj go przede wszystkim do komunikacji w rodzinie
- przed wyjściem z domu naładuj telefon
Domu – praktyczne porady warte stosowania:
- zawsze po wyjściu z domu zamykaj drzwi na klucz, nawet na 5 minut do ogrodu
- zamykaj drzwi na balkon i okna na noc (nocne włamania podczas snu gospodarzy domu czy mieszkania nie są rzadkie)
- jeśli posiadasz alarm, zawsze przed wyjściem z domu załącz go (posiadaczom czworonogów proponuję ustawić czujki ruchu powyżej 1 metra od podłogi – dobra czujka powinna wykryć ruch zwierząt o wadze poniżej 15 kg)
- przed wyjściem z domu sprawdź czy wszystko zostało wyłączone, a woda zakręcona (żelazko, czajnik, obiad na płycie grzewczej lub na kuchence gazowej, woda w łazience i kuchni, gaz w kuchni)
- po wejściu do domu zamknij za sobą drzwi na zasuwę lub przekręć klucz w zamku i tam go pozostaw
- nigdy nie zostawiaj dokumentów, kluczy, portfela w korytarzu przy drzwiach wejściowych do domu
- nigdy nie zostawiaj w/w rzeczy w kurtkach, torebkach przy drzwiach wejściowych (otworzenie drzwi i kradzież kurtek, płaszczy itp. to stały element kradzieży w blokach mieszkalnych, gdy właściciele są wewnątrz mieszkania)
- zainstaluj system włączania i wyłączania światła pod Twoją nieobecność
- zawsze zamykaj furtkę i bramę na swojej posesji/działce
- zawsze załącz alarm w samochodzie na swojej posesji, działce itp.
- trzymaj gaśnicę domową w miejscu dostępnym od razu, a nie w piwnicy czy w garażu
- podaj swój numer telefonu sąsiadowi, a pod Twoją dłuższą nieobecność do osoby np. brata, siostry, rodziców, którzy będą mogli podjechać do Twojego domu od razu w czasie twojej nieobecności
- nie chwal się swoimi wojażami na bieżąco na mediach społecznościowych, jeżeli już musisz, zrób to po powrocie do domu
- nie publikuj zdjęć wnętrza swojego domu, samochodu, nowych drogich zakupów do Internetu
- staraj się mieć zatankowany samochód zawsze do połowy baku – tu możesz sprawdzić jak przygotować auto na każdą porę roku.
-
domowa gaśnica w widocznym miejscu -
Okna na noc zamknięte -
Czujka alarmowa na terenie posesji -
Auto zatankowane zawsze do połowy
Zauważyliście zapewne, że te praktyczne porady to nic szczególnego. To nie plan działań wojennych ani ratowania świata. To ludzka zwykła przezorność, żeby nie kusić losu.
Pomoże wam to w chwili zagrożenia i stresu. Jak zawsze przestrzegam – w domu, wśród rodziny komunikacja to rzecz święta. Zawsze bądźcie mili i grzeczni wobec sąsiadów – rozmawiajcie z nimi, nie twórzcie zatargów o niby problemy. Pomoże to wam w przyszłości.
Podejrzewam, że wielu z Was stosuje chociaż część opisanych tu zasad. Jednak zanim zabarykadujecie drzwi, zakratujecie okna, założycie pola minowe i granaty na klamkach i popadniecie w paranoje, warto zastosować odrobinę logicznego myślenia i zacząć stosować w/w praktyczne porady.
W następnym artykule spróbuję przybliżyć wam techniczne aspekty defensywnej obronny domu, czyli jak zabezpieczyć dom np. przed złodziejami.”
Bądźcie gotowi, nie dajcie się!
Jarosław Gołaś, 52-letni czynny ratownik SAR, od wielu lat uczący ludzi jak przeżyć i wrócić bezpiecznie do domu, jak zabezpieczyć się przed napadami i włamaniem, jak dać sobie radę ze stresem w miejscu realnego zagrożenia.