Zwierzaki w upale

6 praktycznych porad jak ochronić zwierzęta przed upałem

Upalne lato i temperatury powietrza znacznie powyżej średniej dają się we znaki nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Dlatego warto w tym czasie pomyśleć nie tylko o sobie, ale także o naszych zwierzakach. I to tych, które mieszkają na kanapie, jak i gospodarskich.

Oto 6 praktycznych porad, dzięki którym możesz chronić swojego zwierzaka przed upałami.

1. Wprowadź zwierzęta do domu – najgorętsze pory dnia są zwykle między 11:00 a 14:00. Jeśli zwierzęta przebywają w tym czasie na zewnątrz upewnij się, że mają dużo cienia i mogą się schronić przed słońcem. Wprowadzaj zwierzęta do domu, aby uniknąć przegrzania.

2. Upewnij się, że zwierzęta mają dostęp do wody – podobnie jak ludzie, zwierzęta potrzebują odpowiedniego nawodnienia, aby zachować chłód. Upewnij się, że mają dostęp do wody pitnej, a miski z wodą są pełne. Uzupełniaj miski kilka razy dziennie, aby stale była w nich woda.

3. Odpowiednio zadbaj o swoje zwierzęta – psy i koty mają sierść, która z reguły rośnie zimą, aby chornić je przed wychłodzenie. Następnie wiosną w naturalny sposób pozbywają się nadmiaru sierści, a resztę trzeba wyczasać, żeby uchronić nasze zwierzaki od przegrzania.

4. Unikaj gorącego asfaltu/betonu – często nie zdajemy sobie sprawy, jak gorąca jest ziemia, bo chodzimy w butach. Zwierzęta nie noszą butów, więc chodniki i asfalt mogą być bolesne i potencjalnie niebezpieczne. Pomocne mogą być spacery ze zwierzętami po trawie lub unikanie wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej części dnia. Dobrą wskazówką jest dotknięcie chodnika własną dłonią, aby sprawdzić, czy nie jest za gorąco dla zwierzęcia.

5. Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka w samochodzie – w upalny dzień pozostawienie zwierzaka w pojeździe jest niebezpieczne, nawet jeśli trwa to tylko kilka minut! Nigdy tego nie rób. A jeśli zobaczysz pozostawione w samochodzie zwierzaki, uratuj je od niechybnej śmierci.

6. Poznaj oznaki przegrzania – zwierzęta mogą cierpieć z powodu przegrzania. Znajomość oznak i objawów oraz wczesna interwencja może zapobiec śmierci zwierzaka z powodu udaru cieplnego. Objawy przegrzania to:

 Nadmierne dyszenie,

 Szybkie bicie serca,

 Drgawki,

 Fioletowy język,

 Wymioty,

 Nadmierne pragnienie,

 Nieprzytomność.

PrzygotujSie! ImReady!

Zapisz się na newsletter

Translate