W górach – sytuacja awaryjna
Idąc w góry musimy brać pod uwagę, że może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebowali pomocy. Lub że będziemy zmuszeni spędzić noc w górach. Pogoda w górach może ulec załamaniu w bardzo krótkim czasie. Możesz zostać unieruchomiony na znacznej wysokości i bez pomocy z zewnątrz nie móc zejść do schroniska. Z uwagi na specyfikę terenu pomoc może nadejść po wielu godzinach oczekiwania.
Przed
- Przed wyjściem w góry zawsze sprawdź aktualne i prognozowane warunki pogodowe; w razie wątpliwości nie wychodź.
- Idąc w góry ubierz się odpowiednio, korzystaj z odzieży termicznej lub ubieraj się „na cebulkę”, załóż dobre skarpety i wygodne buty. Weź okrycie przeciwdeszczowe, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy.
- Pamiętaj o naładowaniu telefonu komórkowego.
- Przedstaw komuś swój plan drogi, powiedz gdzie idziesz i jakie masz opcje alternatywne w razie załamania pogody.
- Poinformuj o planowanym czasie powrotu do miejsca wyjścia lub czas do którego dasz znać, że jesteś bezpieczny – część akcji TOPR jest skazana na mniejsze powodzenie właśnie z powodu trudności w podjęciu decyzji, czy już wezwać pomoc skoro ktoś nie wrócił, czy jeszcze poczekać.
- Pamiętaj, że mijający czas i dezinformacja działają na naszą niekorzyść.
- Przygotuj plecak górski, wyposaż go w ciepły napój, ogrzewacz chemiczny, czapkę, rękawiczki, dodatkowe ciepłe okrycie, latarkę czołówkę, wysokoenergetyczny baton, mało ważące jedzenie, apteczkę, folię NRC.
Podczas
- Jeśli noc zastanie Cię w górach lub zdarzył Ci się wypadek i nie masz pewności że sobie sam poradzisz, wezwij profesjonalną pomoc.
- Jeżeli jesteś ranny, spróbuj ocenić swój stan. Jeśli wezwałeś pomoc, to w czasie oczekiwania zastosuj zasady pierwszej pomocy. Ratunek może nie nadejść błyskawicznie, helikoptery nie latają w nocy, przy silnym wietrze lub we mgle.
- Jeżeli jesteś zmuszony spędzić noc w górach, znajdź osłonięte miejsce na biwak. Zimą możesz wykopać jamę śnieżną. Nie spiesz się. Im dłużej przygotowujesz biwak, ty mniej godzin dzieli cię od świtu.
- Zapewnij sobie ciepło. Odizoluj się od podłoża i otoczenia. Użyj folii NRC. Załóż wszystkie ubrania i opróżnij plecak – teraz możesz włożyć do niego nogi, zachowasz więcej ciepła. Jeżeli nie jesteś sam, nie krępuj się i przytul drugą osobę – wzajemne ogrzewanie może okazać się zbawienne. Skupiaj się na ogrzewaniu splotu słonecznego – skrzyżuj ręce na piersiach, dłonie włóż pod pachy. Wypij coś ciepłego, uzupełnij zapas energetyczny. Nie walcz z drgawkami, wystrzegaj się raczej stanu apatii, który jest znacznie groźniejszy przy wychłodzeniu.
- Myśl pozytywnie pomimo trudnej sytuacji w jakiej jesteś. Nigdy nie trać nadziei. Rano zaświeci słońce.
Po
- Po nocy spędzonej w górach poinformuj schronisko lub miejsce skąd wyszedłeś, że jesteś bezpieczny i gdzie się znajdujesz.
- Jeśli po nocy spędzonej w górach swój stan zdrowia oceniasz nie najlepiej, nie czujesz się na siłach aby kontynuować plan, zawróć i bezpiecznie zejdź do schroniska.
- Jeśli po zejściu do schroniska odczuwasz niepokojące dolegliwości zdrowotne, skontaktuj się z lekarzem.
- Jeśli udzielono Ci pomocy i helikopter przetransportował Cię do szpitala, przekaż informacje do rodziny i poproś o poinformowanie schroniska, że jesteś zabezpieczony.