Wydarzenia
Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!
W ramach prowadzonej kampanii przygotowaliśmy unikatowy program edukacyjny, skierowany do ludzi młodych od 10 do 30 roku życia, a także do rodzin, przedsiębiorców i ich pracowników. Celem jest zaangażowanie młodzieży i osób dorosłych w działania związane z ograniczaniem skutków katastrof, redukcję ryzyka zagrożeń i budowanie odporności na katastrofy.
W styczniu 2020 roku uruchomiliśmy pierwszy i unikatowy portal informacyjny z kompendium wiedzy o zagrożeniach i sposobach przygotowywania się na te sytuacje – tu właśnie jesteś.
W październiku 2020 roku zorganizowaliśmy, po raz pierwszy w szkołach w Polsce, obchody Międzynarodowego Dnia Ograniczania Skutków Katastrof. Pokazaliśmy skutki zmian klimatu dla nas i dla świata. Pokazaliśmy co możemy robić każdego dnia, żeby ograniczać nasz wpływ na klimat.
W czerwcu 2021, w Olsztynie, dla uczniów jednego z zespołu szkół, zorganizowaliśmy pierwsze w Polsce Warsztaty Gotowości. Przygotowaliśmy pięć bloków tematycznych ze scenariuszami zdarzeń. Zadania polegały na znajdowaniu rozwiązań hipotetycznej katastrofy lub na opracowaniu sposobu przygotowania się na katastrofę.
Pod koniec sierpnia 2021 roku podobne Warsztaty Gotowości przeprowadziliśmy w Pruszkowie, w trakcie imprezy plenerowej „Pożegnanie Lata”. Wzięło w nich udział około pół tysiąca osób.
W październiku 2021 roku organizujemy drugą polską edycję Międzynarodowego Dnia Ograniczania Skutków Katastrof, wśród Uczniów wszystkich szkół w Polsce oraz przy polskich placówkach dyplomatycznych na świecie i w szkołach polonijnych. Zaplanowaliśmy pokazy 33-minutowego filmu pt. "Bądźmy gotowi, nie dajmy się!" o tym jak krok po kroku przygotować się na nieuniknione sytuacje awaryjne.
W październiku 2021 roku ogłaszamy ogólnopolski konkurs pt. „Bądźmy Gotowi! – Jesteśmy Gotowi!” skierowany do Uczniów, którzy ukończyli 10 rok życia. W 2022 roku, aż 100 laureatów tego konkursu, weźmie udział w szkoleniu „Pierwszy krok do SERE – S jak Survival”. Instruktorami będą żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dlaczego te działania są takie ważne?
Ponieważ postępujące zmiany klimatyczne odpowiadają w głównej mierze za coraz częstsze i coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe. Do tego dochodzą kolejne zagrożenia wynikające z działalności człowieka. Nie jesteśmy w stanie ich zatrzymać, są częścią naszej codzienności w drastycznie zmieniającym się świecie.
Dlatego, żeby ograniczyć skutki tych zjawisk dla nas, naszych rodzin, szkół, miejsc pracy i okolic, gdzie mieszkamy, trzeba być przygotowanym. To jedyny, skuteczny sposób ograniczania skutków katastrof.
Eksperci z ONZ zapraszają każdego z nas do podjęcia natychmiastowych działań w tym zakresie.
Zacznij już dziś! Działaj dwutorowo: ogranicz swój wpływ na środowisko i przygotuj się na skutki katastrof.
Co możesz zrobić wobec zmian klimatu?
Te proste 10 kroków każdy z nas może zacząć realizować już dziś. I zróbmy to! Razem z rodziną i znajomymi, zmieniając nasze przyzwyczajenia. Angażujmy się w wydarzenia pomagające w walce ze zmianami klimatycznymi, czytajmy publikacje naukowe na ten temat. Ratujmy Ziemię!
Jak możesz ograniczać skutki katastrof?
Od czego zacząć te całe przygotowania?
Wejdź na główną stronę portalu, a potem krok po kroku zdefiniuj zagrożenia możliwe w Twojej okolicy, przeczytaj w jaki sposób możesz się przygotować, potem zrób plan awaryjny, przygotuj dom, doposaż auto i zaopatrz się w plecak awaryjny. Na koniec wejdź na stronę Elementarz i przypomnij sobie wszystkie podstawowe zasady wzywania pomocy i reagowania w czasie zagrożenia.
Oprócz części stałych tego portalu, publikujemy trzy tematyczne artykuły, newsy i ciekawostki w miesiącu. Treści te są opracowane przez ekspertów bezpieczeństwa z różnych dziedzin. Zapis na nasz Newsletter gwarantuje, że niczego nie przeoczysz i raz w miesiącu otrzymasz garść eksperckiej wiedzy.
Dobrym sposobem podniesienia codziennego komfortu jest posiadanie Elementarza Bezpieczeństwa w plecaku lub w torbie.
Możesz też wziąć udział w Warsztatach Gotowości, które wspólnie zorganizujemy w Twojej szkole, firmie lub dla mieszkańców miasta i gminy.
Jeśli nadal masz pytania, napisz do nas na adres fundacja@gotowi.org. Zrobimy to razem!
„Temu globalnemu ociepleniu w minionych dekadach towarzyszy stały wzrost poziomu morza, a trudno go nie powiązać ze wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych, pomijając fakt, iż nie można przypisać każdemu poszczególnemu zjawisku jakiejś jednej określonej naukowo przyczyny. Ludzkość wezwana jest do uświadomienia sobie konieczności zmiany stylu życia, produkcji i konsumpcji, by powstrzymać globalne ocieplenie albo przynajmniej wyeliminować przyczyny wynikające z działalności człowieka.”
Papież Franciszek, Laudato Si
Szkoły w programie: