Bądźmy GOTOWI,
nie dajmy się!
Przygotowywanie się jest jedną z naszych normalnych czynności. Robimy listę udając się na codzienne zakupy. Sprawdzamy zawartość walizki przed wyjazdem na urlop, czy na pewno włożyliśmy ciepłe ubranie i coś od deszczu. Co roku, w sierpniu, dzieci przygotowywane są do pójścia do szkoły. Szykujemy się na wieczór w teatrze lub filharmonii.
Przygotowanie się na sytuacje awaryjne jest tylko uzupełnieniem tych działań. Dobrze przygotowani uchronimy siebie i bliskich w nieuniknionych sytuacjach awaryjnych, zamiast wpadać w panikę podejmiemy konkretne działania.
Od czego zacząć?
W naszej codzienności jesteśmy uzależnieni od dostaw z zewnątrz - większość urządzeń działa, ponieważ jest prąd w sieci. To, że woda leci z kranu jest dla nas tak oczywiste, jak fakt że oddychamy. Mamy gaz, działa kanalizacja. W sklepach płacimy kartą, paliwa jest pod dostatkiem. A jak sobie poradzisz, gdy tego zabraknie?
Wejdź na Zagrożenia i sprawdź, które z nich mogą się zdarzyć tu gdzie mieszkasz. Weź pod uwagę fakt, że bardzo często jedna sytuacja awaryjna powoduję kolejną: powódź może oznaczać brak prądu przez dłuższy czas, a utrzymujaca się susza brak wody w kranie. Rozważ możliwość utraty pracy czy poważnego zdarzenia drogowego. Wybuchy gazu w domach, niewypały czasów wojny czy pożary mieszkań zdarzają się wszędzie, warto pomyśleć nad planem ewakuacji do bezpiecznego miejsca. Tych sytuacji nie możesz przewidzieć, ale możesz być na nie przygotowany. Zacznij od stworzenia zapasów wody i jedzenia. A potem razem z nami, krok po kroku buduj swoją odporność.
Zapisz się na Newsletter , wówczas raz w miesiącu otrzymasz garść eksperckich porad, które będą Ci pomagały w przygotowaniach. Dołącz do nas na Facebook, poczujesz się pewniej!
Lepiej być gotowym 3 lata za wcześnie, niż 1 minutę za późno...
Aktualności
Plecak Awaryjny czyli Bug-Out Bag
Jednym z najskuteczniejszych sposobów przygotowania się na nieprzewidziane okoliczności jest bug-out bag, czyli Plecak Awaryjny, ewakuacyjny, zwany też ucieczkowym. To kompaktowy zestaw przetrwania, który pozwala przetrwać pierwsze 72 godziny po wystąpieniu zagrożenia. W artykule wyjaśniamy, co powinno się znaleźć w takim plecaku, w jakich sytuacjach może się przydać oraz jakie są zalecenia dotyczące jego wyposażenia.
Ustawa o Zarządzaniu Kryzysowym i Obronie Cywilnej
Zapraszamy Was do lektury naszego projektu Ustawy o Zarządzaniu Kryzysowym i Obronie Cywilnej i do poszarzania zasięgów. Zależy nam, aby w Polsce było uchwalane dobre prawo.
Kim są Preppersi?
W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zaczyna interesować się tematyką przetrwania i przygotowania do różnych sytuacji kryzysowych. Właśnie w tym kontekście pojawia się pojęcie preppersi, czyli osoby, które aktywnie przygotowują się do przetrwania w różnych, często ekstremalnych warunkach. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, omówimy umiejętności survivalowe, gromadzenie zapasów oraz przygotowanie domu na wypadek różnych sytuacji awaryjnych